Fórum / Egyéb / Jó-e nekünk a Photoshop?

Jó-e nekünk a Photoshop?

Létrehozta: Kovács István4 hozzászólás

Szalay Krisztián

Kedves István! Így már értem, csak az előző posztból nem ez jött le. Való igaz az, amit leírtál. Tényleg sok kókler van, főleg azóta szaporodtak el durván, hogy a digitális tükörreflexes gépek megfizethetővé váltak. Korábban is volt egy ilyen dilettáns hullám, amikor belepakolták a filmes SLR gépekbe az automatikát. Azelőtt jól elkülönült a mechanikus gép a kompaktoktól. De ez nem csak a fotózásban van így. Elég megnézni a zeneipart. Ugyanez a helyzet. Az informatikáról nem is beszélve.

Nekem az a véleményem, hogy nem erre kell helyezni a figyelmünket, mert nem vezet sehova. Fényképész szóval élve, a profizmusra, a hozzáértésre fókuszáljunk. Amire a figyelmünket helyezzük, azt erősítjük. Kóklerek mindig is voltak, ezután is lesznek, ahogyan szakemberek is. Aki egy picit is jártas a témában, különbséget tud tenni. Aki nem, annak meg tökmindegy, úgysem tudja, hogy miről is van szó.

A szaktudás értékes, és mindig is értékes marad.

2013-10-08 20:36:52 • Szalay Krisztián

Kovács István

Kedves Krisztián!
Úgy látszik nem fogalmaztam elég pontosan.Ami engem elszomorít az az hogy ma mindenfajta tudás nélkül,csak programokra hagyatkozva ,a valóságot nagyon sokszor figyelmen kívül hagyva hoznak létre képeket.Ha megnézünk egy-két fotós oldalt talán sokaknak nyilvánvaló,hogy a kép csak inkább PhotoShop szerkesztés eredménye nem pedig fotó.Sajnos van olyan kiállítás is ahol csak PhotoShop által szerkesztett képek vannak .Legutóbb Győrben láttam ilyet.Ezután erősödött bennem az a gondolat,hogy ma már inkább szerkesztik a képeket nem pedig fotózzák őket. A bejegyzés végén én is megemlítettem,hogy régen is volt utómunka ,de az csak inkább javításra szolgált.persze volt egy-két trükk is pl előhívásnál.De ezek a fotók mondanivalóját alapjaiban nem változtatták meg.Míg a képszerkesztő programok teljesen más mondanivalót is adhatnak egy képnek.Vagy amit leggyakrabban látok nincs valóság tartalmuk.Számomra a legelszomorítóbb,hogy ezekre a képszerkesztő programokra támaszkodva sokan nevezik magukat fotósnak.Vannak nem is kevesen akik büszkén hangoztatják "csak egy jó képszerkesztő program kell"Más tudásra nincs is szükség.
Ez az amiért a bejegyzést írtam .Elnézést,ha nem volt érthető.

2013-10-08 20:25:39 • Kovács István

Szalay Krisztián

István, bevallom őszintén, hogy nem is értem a problémát. Úgy gondolod, hogy nem kéne léteznie egyáltalán utómunka szoftvereknek? Az a baj, hogy van Photoshop? Hogyan függ össze a Photoshop azzal, hogy egy gyerek, ha el szeretne menni a Bükkbe, akkor az apja majd a laptopig viszi el?

A Photoshop - ahogyan a többi képfeldolgozó program is - eszköz. Eszközként kell rá tekinteni. Nem az ördög műve. Senki nem állította azt, hogy ezek a szoftverek pótolják a fotográfiai ismereteket. Dehogyis. Arra valók, hogy az eleve helyesen elkészített képeket tegye még tökéletesebbé. Örüljünk neki, hogy létezik ilyen dolog.

Amikor még a filmet nagyítógéppel papírra exponáltuk, akkor is volt utómunka, csak ez kevésbé köztudott. Utólag is lehetett a képkivágást és a kép egyes részleteinek expozícióját korrigálni. Sőt, volt még számos trükk, hogy mivel lehetett módosítani a képet, mielőtt a hívóba merült volna a fotópapír.

Ami pedig a kisfiad esetleges jövőbeli kérését illeti, azt tudom javasolni, hogy ne a laptop elé ülj vele, ha nem ezt szeretnéd. Megnyugtatlak, szerencsére ennek az ég világon semmi köze ahhoz, hogy létezik-e Photoshop, vagy sem.

2013-10-08 19:05:51 • Szalay Krisztián

Kovács István

A mai világban nagyon sokan ragadnak valamilyen képrögzítésre alkalmas berendezést.Sok-sok kattintgatás,majd irány a laptop és a PhotoShop.Máris készen vannak a “remekművek”. Majd következik a pályáztatás ,és valóban el is hisszük magunkról hogy fotósok vagyunk.Közben sokan megfeledkezünk egy nagyon fontos dologról
A FOTÓZÁS lényege a PILLANAT MEGÖRÖKÍTÉSE,DOKUMENTÁLÁSA !! Valós helyszínen,valóságos események,valóságos részletek.
Két fiam van,amikor a nagyobbik látott pár fotót a Bükk hegység egy részéről / amit jó 20 évvel ezelőtt készítettem/ azt mondta “nagyon szép hely! Elviszel oda?” -Elvittem.
Egy mai szülő,ha a gyereke erre kéri -lehet- csak a laptopig kell elvinni,és ott fogja azt mondani nem is voltam ott. Csak ezzel a programmal csináltam.
Biztosak vagyunk abban ,hogy ez a helyes irány?
Biztos , hogy erre van szükségünk?
Biztos,hogy erről kell szólnia a fotózásnak?
Ez egyáltalán a fotózás?
Jó persze tudom régen is volt kivágás,retus stb. de az más volt mert alapjaiban és mondani valójában nem változtatta meg a képet.Attól azért az maradt amit fényképeztünk.
Szeretném ha a kisebbik fiam majd ha nézi a képeimet -és esetleg valami hasonlót kér- ne a laptophoz kelljen vele leülnöm

2013-10-08 13:08:09 • Kovács István

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató