Fórum / Általános fényképezés / Objektív választás

Objektív választás

Létrehozta: Réti Attila732 hozzászólás

Szalay Krisztián

Szia Evelyn!

Először is gratulálok az új géphez! Szűrő nem kell, de jó, ha van. Polarizációs szűrőt érdemes venni, de ha nincs, akkor sem dől össze a világ. Egy stabil állvány viszont tényleg nem árt. Ahogy majd a fotótippekben haladsz előre, ott részletesen kifejtem néhány szűrőnek a működését. Nem kell elkapkodni a vásárlást. Azokat bármikor ráérsz beszerezni.

2018-01-10 21:58:28 • Szalay Krisztián

Kovács Evelyn

Szia Krisztián

Végre megvettem a Sigma 70-200 - ast sportfotózáshoz. HOYA HD uv szűrővel.
Nem éppen egy kis darab . Érdemes más típusú szűrőt is vennem?
/ Ebben sajnos nem vagyok tájékozott /
Viszont mióta ajánlottad a Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art obit , rengeteg oldalon olvastam róla.
Ha esetlegh kitudom sajtolni még magamból az erre vonatkozó beruházást, a kérdésem a szűrő választás lenne.
Kell vagy nem ? Ha igen akkor milyen ?
Tudom hogy a lencse védelme miatt is érdemes,nem beszélve a visszatükröződésről.

2018-01-10 08:21:35 • Kovács Evelyn

Szalay Krisztián

Kedves Evelyn!

Nagyon örülök neki, hogy hasznodra válik az oldal! Közben láttam, hogy feliratkoztál a tippsorozatra, ami jó döntés volt. Küldtem neked egy útmutatót, abban elég részletesen írok az objektívekről. Azt mindenképp olvasd el, mielőtt beruházol. Ha esetleg nem ment volna át, szólj és elküldöm újra!

A 18-140-es objektív univerzálisan használható tájképektől, eseményektől kezdve a zsánerképeken és portrén át a kicsit távolabbi témákig. Ugyan gyengébb minőséget produkál azokhoz képest, amelyekről korábban beszéltünk, viszont nem kell cserélgetned a gépen.

Márciusban lesz legközelebb egy alkalmas, négy órás csoportos tanfolyam, amire érdemes lenne eljönnöd. A pontos dátum még nincs kitűzve, de hamarosan sor kerül rá. Ha tudsz, gyere el!

2018-01-08 16:49:19 • Szalay Krisztián

Kovács Evelyn

Kedves Krisztián

Rendkívül sok jó tanácsot olvasok tapasztalok és kapok - e blogot olvasva.
Már csak annyi kérdésem lenne , hogy AF-S DX NIKKOR 18–140mm f/3.5–5.6G ED VR oblyektívet milyen terepen tudom igazán használni? / akár csak tanulás szempontjából/

2018-01-08 13:27:45 • Kovács Evelyn

Szalay Krisztián

A 35mm-nek természetesen szélesebb a látószöge, és inkább megfelelő lenne az. Viszont nem biztos, hogy érdemes erre külön obit venni. Van Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM kimondottan APS-C szenzorhoz, amivel tudsz családot is fényképezni, és épületeket is. Sportot nem, de az amúgy is más kérdés.

2018-01-08 12:19:36 • Szalay Krisztián

Kovács Evelyn

Kedves Krisztián

Köszönöm a válaszod, volna még amit nem tudok eldönteni.
Családi fotózáshoz mivel DX a gépem és nem fullframe .
Sajnos nem tudom egy
Nikor 50mm f1.8 vagy egy Nikor AF-S 35mmf/1,8 lenne   a jobb választás?

2018-01-08 11:59:36 • Kovács Evelyn

Szalay Krisztián

Kedves Evelyn!

Szerintem a Sigmával jobban jársz. Igaz, hogy nincs benne rezgéscsillapítás, azonban sportnál úgyis extra rövid záridővel dolgozol.

Ami pedig az épületet illeti, az attól függ, hogy mennyire fontos számodra a technikai tökéletesség. Gondolok itt elsősorban a perspektívára, illetve annak korrigálására. Épületnél, belső tereknél igen fontos szempont. Ha ilyen kritériumok is játszanak, akkor mindenképpen professzionális optikára lesz szükséged, mint például a Nikon 19mm f/4E PC ED Tilt-Shift objektív. Az ára egy más kérdés.

Ha csak kedvtelésből fényképeznél épületeket, akkor pedig egy nagylátószögű zoomot ajánlok, például a Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art obit. Nézelődj a neten a példafotók között. Ha pedig még ennél is nagyobb térérzetre vágysz, akkor szintén a Sigma kínálatából a 10-20mm zoom lehet jó választás.

2018-01-08 11:49:38 • Szalay Krisztián

Kovács Evelyn

Kedves Krisztián

Tanácsot szeretnék kérni.
Nemrégiben vettem egy Nikon D7500 - gépet a hozzá csomagolt
AF-S DX NIKKOR 18–140mm f/3.5–5.6G ED VR- objektívvel.
De hamar rájöttem, hogy amatőr hoki fotózáshoz nekem ez nem túl jó.
Választásom - e kettő között lenne:
Nikon 70-200/F4 AF-S G ED VR objektív vagy,
SIGMA APO 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM .

Továbbiakban még arra szeretnék választ kapni,hogy épületfotózáshoz mit tudnál ajánlani.

Válaszod nagyon várom.

2018-01-08 08:57:33 • Kovács Evelyn

Szalay Krisztián

Szia Norbert!

Amit ajánlottak neked objektívet, az egy kiváló darab közeli portrékhoz. Úgy gondolom, hogy családi képekhez nem árt nagyobb teret látni. A D750 egy kiváló fullframe gép, amihez egy 50mm f1.8 (vagy ha van rá keret, akkor az f1.4) alapobi egy nagyon jó megoldás. Fullframe vázon univerzálisan használható.

A zoom és a fix közötti főbb különbségeket kifejtettem abban az útmutatóban, amit az oldal alján látsz. Azt le tudod tölteni. Érdemes lenne elolvasnod.

2018-01-06 10:21:44 • Szalay Krisztián

Meggyesi Norbert

Kedves Krisztián!

Kezdő fotósként kérdeznék egy két dolgot amennyiben van rá lehetőség.
Családi fotózással szeretnék foglalkozni egyenlőre alap szinten.A fotózásokat stúdióban és kültéren is szeretném. A gép amit kaptam a fotózáshoz egy Nikon D750. Itt kérném a segítségét,hogy milyen objektívet vásároljak. Ajánlottak egy Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art-ot. Azért kérem a segítségét,mert nem tudom,hogy fix vagy zoom objektívet válasszak.
Előre is köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel: Meggyesi Norbert

2018-01-04 10:47:56 • Meggyesi Norbert

Szalay Krisztián

Szia Roland!

Nagyon köszi a dicséretet!

Mekkora mázli, éppen az asztrofotózás miatt került szóba az általad említett két objektív kb 20 hozzászólással korábban ebben a topikban. Érdemes visszaolvasnod. Bíró Gábor tette fel a kérdést. Ha egy oldalt visszalépsz, ott megtalálod a párbeszédet.

2017-12-28 21:00:17 • Szalay Krisztián

Fekete Roland

Hello Krisztián!
Először is szeretnék gratulálni a honlaphoz! Visszatérve a nagylátószögü obikra én is most vacilálok
A sigma 10-20 3.5 vagy a tokina 11-16 2.8 között. Az utóbbihoz húz a szívem mert szeretem az asztrofotókat
és nagyon érdekel is ez a téma. Van erről az objektívről személyes tapasztalatod?

Előre is köszi

2017-12-28 08:08:15 • Fekete Roland

Szalay Krisztián

Szia Zsolt!

Nagyon szívesen!

Ha van lehetőséged rá, akkor az 1.4-essel jobban jársz. Sokkal szebb a rajzolata, mint az 1.8-asnak. Egyébként a Sigmának is van 1.4-es alapobija, aminek kimagasló a képminősége, de sajnos az ára is.

2017-12-18 14:49:05 • Szalay Krisztián

Bazsó Zsolt

A vázat illetve a 18-35-öst megrendeltem, a 10-20-as tetszik, ha bővítés lesz ő lesz a következő. Illetve az az utáni, mert januárban vennék egy 50-est. De melyiket? Egy új 1,8-ast vagy használt 1,4? Esetleg van másik ötleted? Köszönöm a segítséged Krisztián! Szép napot!

2017-12-18 09:18:44 • Bazsó Zsolt

Bazsó Zsolt

Szia Krisztián!
Köszönöm a válaszod, illetve a megerősítést is!

2017-12-18 09:15:47 • Bazsó Zsolt

Szalay Krisztián

Szia Zsolt!

Először is nagyon köszi a dicséretet! Másodszor pedig becs szó,  az utolsó betűig végigolvastam a hozzászólásaid. :) Ha nem is ilyen terjedelemben, de hatékonyan igyekszem megválaszolni a kérdésed, dilemmád.

Elöljáróban annyit, hogy nagyon jó nyomon jársz. Látszik, hogy tudatosan tervezel, és ez nagyon jó. Ami kinéztél gépet, és a Sigma Art obikat, az úgy jó, ahogy van, nem is nagyon fűznék hozzá mást. Igaz, hogy APS-C szenzoros gépről van szó, de szépen teszi a dolgát, főleg egy minőségi obival. Ha olvastad a kis tájékoztatót, akkor láttad, hogy szoktam javasolni a kitobit kezdetben. Esetedben viszont nem javaslom. Ha ilyen tudatosan, célzottan indulsz neki, akkor ne. Akkor válassz a kiszemelt darabok közül.

Objektív tekintetében esküvőkhöz, rendezvényekhez az ultranagy látószög és a hatalmas térérzet ideális. Főleg úgy, hogy jó közel mész a témához. Erről egyébként fogsz sokat olvasni a 101 Fotótippben (láttam, hogy feliratkoztál, és nagyon örülök neki). Visszatérve az obira, a térérzet fontos ennél a témánál. A 18-35-ös Sigma Art kiváló, de azért nézd meg a Sigma 10-20/3.5 EX DC HSM objektívet is, illetve a tesztfotóit. Találsz belőlük rendesen. Ha ez a térérzet számodra nagyon meredek, akkor maradj a 18-35-nél.

Viszont szükséged lesz (legalábbis valószínű) egy olyan obira is, amivel kis mélységélességgel, életlen hátteres közeli portrékat készíthetsz. Erre nem alkalmas a nagylátószög. Ehhez portré tele kell, vagy pedig a fullframe-hez gyártott és általad is említett fix 50-es. Egy nagylátószöggel és ezzel egész jól elboldogulsz, és még árban is emészthető.

Szerintem nézd meg, és írd meg, hogyan látod a dolgot.

2017-12-13 19:11:21 • Szalay Krisztián

Bazsó Zsolt

Még a váz sincs meg de elegem van a mindenhol a csapból folyó „vegyél kitobit, aminek a két vége közt van rendesen táv. Egy-két napig használ ezen a gy.távon, aztán két napig a másikon, és így tovább” válaszokból. Kösz. Kidobott pénz. Szükségem van valakire, aki konkrét választ ad. Ismerve a célt (esküvő).
Elvesztem, kérlek segíts.
Mielőtt írnád, ha kicsit szabadabb leszek, és végre otthon élhetek akkor szívesen mennék majd hozzád-hozzátok akár tanfolyamra is. Sőt, nyilván szükségem lesz egy okj-s képzésre is. Bár én is osztom azt, hogy a papírod nem fog munkát hozni, ellenben a portfóliódal. De azért szeretnék azt is.
De egyelőre most a kérdéseimre adott válaszok lennének a leg hasznosabbak. Gondolom nem vagyok egyedül ezekkel a kérdésekkel. A válaszodat mindenki nevében köszönöm Krisztián!

2017-12-13 11:21:55 • Bazsó Zsolt

Bazsó Zsolt

Amit kinéztem az a 18-35mm-es Sigma art, illetve később csatlakozhatna mellé az 50-100-as netán 85-ös szintén az art szériából. Vagy teljesen rossz úton járok? Mindkettőt nem tudom elsőre bevállalni, esetleg maradjak a 18-105-nél (f/3.5-5.6 ☹ ) és legyen mellé egy 35-ös fix? Vagy ne legyen 18-105 de legyen helyette fix 35-50-85? A 85-öt itt is csak később lehetne beszereznem. ( € ) Mire lenne szüksége egy kezdő esküvői fotósnak? Szimpatikus amikor azt olvasom egy külföldi profi esküvői fotó interjújában, hogy csak fix 50 1.2. Azzal végig rombol mindenen. Kezdő vagyok. Határokkal. De nekem az nem menne. Felismerni a helyzeteket, távolságot, reakció, nem „nemlátsznemvagyokottdemégismegvagyhelyzetek” stb. Ehhez az elején kis „játéktér” kell a kezdőknek, ami enged. Ezért lehet, hogy a fixek kiestek? Jobb lenne a 18-35 egy objektívben, később hozzá 50-100? A köztes meg lábzoom? Ha igen akkor jönnek azok a vélemények, amik sunyin a cikkek alatt lévő kommentekben rejtenek el. Sejtelmesen, odaszórva, meg nem indokolva. Például, hogy az af nincs a topon, front-back fókuszos szar- nem szar, parázz-ne parázz nem mindegyik olyan, meg ott az usb dock… majd azzal javítod. Satöbbi. Természetesen mindegyik komment több éves. Ebből állapítsam meg hogy a hiba javítva lett-e gyártói oldalról vagy sem, ha nem akkor lehet azért mert nem is nagy baj? Dokkolóval igazítható, vagy egy sima frissítéssel is. Nem tudom mi legyen.

2017-12-13 11:21:38 • Bazsó Zsolt

Bazsó Zsolt

Na, fosom a szavakat és még sehol a kérdések.
Objektívek esküvői fotózásra, azokhoz a körülményekhez. Amiket néztem és tetszenek azok a Sigma Art család tagjai. De kérdéseket vetnek fel bennem, itt-ott olvasott kommentek bizony elbizonytalanítanak. Krisztián már tudja, hogy mi lesz a fő kérdés. Igaz?  :D
Mint említettem a pénztárcám finoman szólva - nincs tele. Szóval arra gondoltam, hogy spórolásból megveszem a drágábbat. Hülye lennék, vagy jól gondolom? DE! Sajna csak egy objektív fér bele első körben… Ennek a kiválasztása lenne a cél.

2017-12-13 11:21:21 • Bazsó Zsolt

Bazsó Zsolt

Most vidám kis csapatunkkal tovább lepünk második kérdésünkre, mely az objektív választás amatőr-kezdő esküvői fotósoknak címet kaphatná. (Amatőrként akarom mondani kezdőként esküvőt fotózni… érzem ahogy kopognak a kövek a testemen, a botok csattanását a hátamon.)
A viccet félretéve komoly kérdés ez, talán komolyabb, mint a váz kérdése. Rájöttem, hogy először olvasni, kérdezni vagy esetenként mások hibáiból tanulni olcsóbb és gyorsabb, mint ha saját magunk vágunk bele a vásárlásba. Úgyhogy rájöttem, hogy nekem nincs szükségem a „kitobikra” vagy olcsóbb minőségű nagy zoomokra. Bármennyire szimpatikus is az áruk. Olcsó húsnak híg a leve. Fájó de nagy igazság. Nem vagyok tele pénzzel, sőt…  amit és ahogy írom nem „arcosokodásból” teszem csak egyszerűen, észszerűen gondolom a dolgokat. Amire rájöttem, hogy felesleges olyat vennem, amit nagy valószínűséggel pár hónapon belül el fogok adni. Használtan, csökkent áron, ki tudja mennyi ideig árulgatva. Ez felesleges, ha komoly a cél akkor úgyis meg fogom-fogod venni azt, ami igazán kell. Ha valóban komolyan veszed akkor lesz is miből.

2017-12-13 11:21:02 • Bazsó Zsolt

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató