Fórum / Általános fényképezés / Objektív választás

Objektív választás

Létrehozta: Réti Attila732 hozzászólás

Szalay Krisztián

Kedves Árpi!

Köszönjük szépen a dicséretet! Igyekszünk. Nagyon örülök neki, hogy hasznosnak találod a tippeket, és egyúttal köszönöm, hogy figyelemmel kíséred hétről hétre az írásokat!

Ami pedig az obit illeti, leegyszerűsítem a dolgot. Azt írtad, hogy főleg családi események és természetfotózás a két fő irány. Ha a természetfotózás alatt tájképeket értesz, akkor oda biztosan nagylátószögre lesz szükséged, ahogyan a családi képekhez is. Mindkettőnek jót tesz a tágas tér. A tájképeknél a térhatás miatt, családi képeknél pedig azért, hogy minél közelebb tudj menni a témához. Erről egyébként több tipp is szól, ha már szóba jött a tippsorozat.

Konkretizálva a fentieket, a 17-50-es, 2.8-assal jársz a legjobban. Nem is feltétlen kell vásárolnod mellé másikat. Ha rákeresel a neten, hogy milyen képeket készít, látni fogod, hogy ég és föld a kitobihoz képest. Tehát az általad leírt témákhoz véleményem szerint ez lenne számodra ideális választás.

2017-11-03 17:25:23 • Szalay Krisztián

Szalay Krisztián

Tamás, nagyon szívesen! A minőség mellett az ultra-nagylátószög sem elhanyagolható. Óriási a térérzet azzal a látószöggel, amit képes az objektív megjeleníteni.

2017-11-03 17:15:54 • Szalay Krisztián

Balog Árpi

Kedves Krisztián!
Először is szeretnék gratulálni Neked és a Kollégáidnak az weboldalhoz és az e-mailben küldött fotótippekhez. (101 tipp-re gondolok). Nagyon hasznos…
Tanácsodra lenne szükségem 2 db obi választás ügyben! Nekem egy Nikon D5100 gépem van. Csak hobby célra és tanulásra használom. Többnyire családi események és természet fotózás a cél. Szóval az alábbiakról kérdezném a véleményed:
- Fix obi: Nikkor 35mm F1.8 52mm átmérővel (csak mert a 55-200 kittobira is jó lenne a szűrő. Ez az 55-200 obi marad addig amíg nem lesz pénz egy jó kis Sigma 70-200 mm F2.8-ra)
          Nikkor 50 mm F1.8 szimpatikus, volt nálam kb. fél évig. Megszokást igényel de cserébe éles képet alkot…
          Nikkor 40mm F2.8 G micro (csak full frame vázra alkalmas???) itt is ha jól tudom 52mm a szűrő.
- Tele:  Sigma 17-70 F2.8-4 C, mert vannak macro képességei (tudom nem kimondott macro obi de egy külön obira amit csak erre használnék… nincs pénzem. A fenti 40mm nikkort nem csak makróra használhatnám…) Viszont ebben van képstabilizátor és a 17mm az már egész nagy látószög, ami jól jöhet…
        Tamron 28-75 F2.8 Ezt az obit használhatnám később akár Full Frame vázon is. Jobb a fényereje is viszont nincs képstabilizátor benne, és a 28mm nem olyan nagy látószög.
      Sigma 17-50 F2.8 mindenes kit obi helyettesítő.
      Vagy egy 70-300mm obi (akár nikkor vagy akár sigma mindenképp képstabis) ami természetjárás közben jól jöhet.
A lényeg, hogy a nagy látószög is kell és egy elfogadható minőségű tele is kellene. Sajnos nincs keret egy jó csodás Sigma Art 50mm F1.4 re vagy Sigma 24-105 F4-re stb…
Amennyiben van egyéb javaslatod, nyugodtan írd meg, nem ragaszkodom a fentiekhez csak a keret kb 150 ezer.
Előre is köszönöm a válaszod!
Üdvözlettel: Árpi

2017-11-03 16:36:57 • Balog Árpi

Koós Tamás

Köszönöm szépen a válaszod!Utána néztem,tényleg nagyon szuper képeket lehet vele készíteni.

2017-11-02 19:55:07 • Koós Tamás

Szalay Krisztián

Szia Tamás!

Az egy nagyon jó kis objektív! Jó választás. Korábban ez a típus szóba jött itt a Fórumon. Akkor néztem utána alaposabban. Keress rá te is példa képekre, az nagyon sokat elmond a szerkezetről.

2017-11-02 17:34:30 • Szalay Krisztián

Koós Tamás

Szia Krisztián!
A Nikon D5200-as vázamhoz szeretnék vásárolni egy nagylátószögű objektívet.Véleményed szerint a Sigma Nikon 10-20/3.5 EX DC HSM objektív megfelelő választás lenne?Vagy esetleg van más alternatíva amit ajánlanál max 200 ezres értékig?

2017-11-01 18:10:59 • Koós Tamás

Szalay Krisztián

Szia Tünde!

Aggódás helyett inkább nézd meg, hogy mit ír a gyártó, milyen szenzorhoz való a kiszemelt objektív! Nincs szükség semmilyen táblázatra, hiszen az obin fel van tüntetve minden adat. A Sigma DC jelzéssel látja el azokat, amiket kimondottan APS-C szenzorhoz gyárt. A Nikonnál a DC mást jelent, ők a DX kóddal jelzik az APS-C méretet. Minden ilyen kódot megad a gyártó, sőt legtöbbször a webáruházakban is jelezve van a termékleírásnál, hogy mire ajánlják.

Azt pedig, hogy APS-C szenzorost használhtasz-e fullframen, vagy fordítva, leírtam a könyvben, és mivel az szerencsére meg van neked, így utána tudsz olvasni az első fejezetben a szenzorok típusai és méretei című részben, valamint a második fejezetben az objektívek cím alatt.

2017-10-16 06:20:11 • Szalay Krisztián

Bogya Tünde

Köszönöm a választ Krisztián!
Még egy dolog aggaszt, hogy jó lesz e-majd a jövőben Fx vázra?  Van olyan táblázat amely tartalmazza ezeket az infókat.
Tünde

2017-10-14 18:59:10 • Bogya Tünde

Szalay Krisztián

Szia Tünde!

Ha közeli portrézni is akarsz, akkor a 17-70 jobb választás, még akkor is, ha nem fix fényerős.

2017-10-08 14:44:34 • Szalay Krisztián

Bogya Tünde

sziasztok!
Lecserélném a kit objektívemet SIGMA 17-50mm f/2.8 és SIGMA 17-70mm f/2.8-4 ezekben gondolkodom. Volt valakinek ezzel tapasztalata illetve lenne más objektiv javaslata ebben az árkategóriában 120-150 ezer között.
Amire használnám, tájak, portré, események és a jövőben égbolt, csillag fotózás is szóba jöhet.

Köszönettel,Tünde.

2017-10-05 13:45:36 • Bogya Tünde

Szalay Krisztián

Szia Elizabet!

Igen, érdemes átgondolni, hogy mire is kell igazán, és annak megfelelően kiválasztani. Előre is jó fényképezést kívánok!

2017-09-12 13:35:51 • Szalay Krisztián

Herczeg Elizabet

átgondolom mindenképp addig is köszönöm a segítséget :)

2017-09-10 18:02:09 • Herczeg Elizabet

Herczeg Elizabet

tény,hogy ez nem éri utol a 2.8-asokat,de kezdetnek megteszi még amire felfigyeltem a Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM

2017-09-10 18:01:37 • Herczeg Elizabet

Herczeg Elizabet

na igen, nagyon drágák,próbáltam lejjebb adni aztán most a Canon EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS STM és más márkájú társain gondolkodtam/pl.sigma/ az már egész olcsó és láttam vele szép csillagos égboltokat is

2017-09-10 17:58:29 • Herczeg Elizabet

Szalay Krisztián

Szia! Nem fontos elolvasni, csak akkor ha érdekel bővebben a téma. Egyébként elég jól körülírtad, hogy mire van szükséged, ez be is határolja a dolgot. Bármelyik Canon foglalatos objektívet megveheted, ami APS-C szenzorhoz való, legalább 2.8-ra nyitható a rekesze, és amiben van számodra megfelelő nagylátószögtől teléig minden. Arra készülj, hogy ez nem lesz olcsó játék.

Van egy típus (Canon EF 24-105mm f/4L IS USM), ami fix 4-es fényerővel bír, de ennek az ára is 300eFt felett van. Hasonlót gyárt a Sigma is, de az is 270 eFt körül mozog jelenleg. Sokkal gyengébb fényerejű obikat kapsz 150-160 körül, de azok közel nem hozzák azt a minőséget, amit a fentiek.

2017-09-10 17:41:31 • Szalay Krisztián

Herczeg Elizabet

gyújtótávolság: utazási cllal pl állatkertbe kellhet a 100mm is, de táj- és városképhez 17-24mm "legalább" kell vagy hogy írjam,hiszen ez a nagyobb :D

2017-09-10 16:18:08 • Herczeg Elizabet

Herczeg Elizabet

Szia! Nem olvastam mert a gépet már kitaláltam kinéztem csak az objektívet nem,de ha gondolod elolvasom.A fényerő pedig ugye az utazási célokra és város fotózásra még elegendő a 4-es,de asztrofotó azért igényli 2 max 3.5-ös fényértéket,aztán van amelyik obi jó lenne gyújtótávban csak a fényereje 4-5

2017-09-10 16:15:58 • Herczeg Elizabet

Szalay Krisztián

Szia Elizabet!

Két kérdésem lenne így az elején. Olvastad a Hogyan válassz fényképezőgépet? című útmutatót? Kiindulásnak nem ártana, há átfutnád. A másik kérdésem, hogy mit jelent az pontosan, hogy "elég sokrétű a fényerő és gyújtótávolság miatt az igényem"?

2017-09-10 11:49:54 • Szalay Krisztián

Herczeg Elizabet

Szia Krisztián! Kezdő vagyok,egy canon 70d-re esett a választásom,viszont nem tudom milyen objektív lenne a megfelelő,utazó obin gondolkodtam,mert a célom az lenne,hogy csak 1 objektív legyen,nem szeretném cserélgetni.Amire használnám: éjszakai fotók/égbolt,asztrofotó/,városképek/többnyire magasról pl. Gellért hegyről a város fotózása nappal és éjszaka,illetve ritkábban portré és videónál is otthoni gitárfelvételeket rögzítenék,viszont,ha néha megyek pl. állatkertbe szeretnék egy-két közelit lőni róluk.Nagyon nagy összegben nem gondolkodom,viszont mivel elég sokrétű a fényerő és gyújtótávolság miatt az igényem,érdekelne egy szakértői vélemény :)  előre is köszönöm

2017-09-09 13:56:13 • Herczeg Elizabet

Szalay Krisztián

Viki, nagyon szívesen!

2017-08-14 21:37:11 • Szalay Krisztián

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató