Fórum / Általános fényképezés / Objektív választás

Objektív választás

Létrehozta: Réti Attila732 hozzászólás

Sebestyén Ágnes

Kedves Krisztián
. Szétnéztem a piacon (használt és új) az általad ajánlott obi után. Használtat nem találtam az újnak az ára pedig jelenleg nem fér bele a költségvetésbe. Mivel utazni készülök( épület és táj fotózás) most jól jönne egy kedvezőbb árkategóriájú nagylátószögű ugyanakkor zoommal is rendelkező objektív. Tudsz e nekem ilyent ajánlani. Vagy induljak el a jelenlegi objektívemmel (jó lesz az)  és mélyebben tanulmányozzam a 101 tippedet és gyűjtögessek az általad ajánlott objektívre? Köszönöm a válaszodat.
Üdvözlettel Ágnes

2017-07-19 06:22:00 • Sebestyén Ágnes

Szalay Krisztián

Szia Ildi!

Szerintem egy Nikkor 50mm f1.8 fix obival tökéletesen jól jársz. Árban is jó, látószögben is megfelelő ételhez, tárgyakhoz, portréhoz. Szép képe van. AF-S jelzésű objektívet válassz, mert a sima AF jelzésűben nincs fókuszmotor, és mivel a vázadban sincs, így csak manuálisan tudnál vele fókuszálni. Az AF-S-sel nincs ilyen gond.

2017-07-17 20:46:08 • Szalay Krisztián

Danka Ildikó

Kedves Krisztián!
Segítséget szeretnék kérni, van egy Nikon D3200-as vázam ahhoz szeretnék objektívet étel fotózás céljából. Milyen objektív lenne a legjobb és hogy elérhető áron legyen? Válaszod előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Ildi

2017-07-17 15:34:06 • Danka Ildikó

Szalay Krisztián

Szia Zsolt!

Ez egy kis ízelítő volt az expozícióba. :) Érdemes lenne eljönnöd ősszel a Fényképezés összetevői című tanfolyamra, ahol négy óra alatt megérted, hogy mi is ez az egész. Nem beszélve arról, hogy azonnal fogod is tudni alkalmazni a gyakorlatban.

Addig is jó fotózást kívánok!

2017-07-05 14:56:28 • Szalay Krisztián

Sándor Zsolt

Szia, Krisztián!
Első olvasásra kínainak tűnt a válaszod,(mondtam, hogy most kezdtem tanulni :D ) de nem adtam fel és úgy kb a 3.-ra rájöttem, hogy nagyon is sokat segítettél, köszönöm!!!  Üdv, Zsolt

2017-07-05 14:16:57 • Sándor Zsolt

Szalay Krisztián

Kedves Ágnes!

Először is nagyon szívesen! Másrészt pedig ha van egy jó felszerelésed, amivel tudsz szép képeket alkotni, és ha rendszeresen fényképezel, törekedve arra, hogy egyre jobb képeket készíts, meg lesz az eredménye.

Jó fotózást kívánok!

2017-07-05 10:34:33 • Szalay Krisztián

Sebestyén Ágnes

Kedves Krisztián!
Nagyon szépen köszönöm a javaslatodat. Igen, tudom, hogy még az ismeretek elsajátításának az elején járok. Nem véletlenül csatlakoztam a 101 fotótipped igényléséhez, aminek már a végére is értünk. Na csak te, mert nekem ezeket még tudnom kell majd használni, alkalmazni. Ezúttal is szeretném megköszönni a munkádat.
Maradok további üdvözlettel Ágnes

2017-07-05 09:28:16 • Sebestyén Ágnes

Szalay Krisztián

Kedves Zsolt!

Véleményem szerint a látószög a fontosabb számodra. Nem beszélve arról, hogy a tágas terek mellett nem árt, ha részletgazdag és éles a kép. Ehhez szükség van minél nagyobb mélységélességre. Igaz, hogy ezek az extrém nagylátószögek már eleve nagy mélységélesség tartományt biztosítanak, de még így sem túl jó 2.8-ra nyitni a blendét.

Csak a példa kedvéért nézzünk egy szituációt. Ha veszünk egy átlagos, kivilágítatlan lakást napközben, átlagosan 5, 6, 7 fényértéknyi fény áll rendelkezésre. Persze ez sok dologtól függ, de most számoljunk ezzel. Nézzük konkrétan, hogy mit kell állítanod ahhoz, hogy 6 FE-nél kézből ki tudd exponálni a képet.

Tételezzük fel, hogy f4 rekesszel dolgozol. Ez nem egy szűk rekesz, de ilyen rövid gyújtótávolság esetén elegendő mélységélességet ad. 100 ISO fényérzékenység mellett a 6 FE-hez 1/4 sec záridő tartozik. Nyilvánvalóan ez azért kézben tartott géppel problémás a bemozdulás miatt. Ha 10-15mm körül tartod a gyújtótávolságot, akkor a reciprok-szabály értelmében legalább 1/15 sec, vagy ennél rövidebb záridővel kell fényképezned, hogy ne mozduljon be a kép (persze azért törekednek kell arra, hogy stabilan tartsd a gépet). Tehát kell legalább 1/15 másodperc. Ha a fényérzékenységet 100-ról 400 ISO értékre emeled, akkor máris tudsz 1/15 záridővel fényképezni. Ha pedig 800-as értéket állítasz, akkor 1/30 is mehet, és helyes expozíciót fogsz kapni.

A fenti példa nem feltételez túl sok fényt. Ennél általában több fény áll rendelkezésedre, de azért nem árt felkészülni a kritikusabb helyzetekre. Ha pedig nagyon sötét a lakás, akkor állványról akár több másodperces expóval is elboldogulsz anélkül, hogy stúdiólámpákkal bevilágítanád a szobát.

Bízom benne, hogy tudtam segíteni!

2017-07-05 09:11:59 • Szalay Krisztián

Szalay Krisztián

Kedves Ágnes!

Akkor jól sejtettem, hogy a térérzet lesz számodra az a plusz, amit kívánsz a képektől. Tudok ajánlani konkrét típust, méghozzá a Sony E 10–18 mm F4 OSS típusút. Ez extrém látószöget, és ezáltal térérzetet biztosít, és a minősége is igen jó. A Sony Alpha 6000 típushoz E-mount csatlakozással lehet az objektíveket rögzíteni. Az előző objektív is ezzel a csatlakozással készült és APS-C méretű szenzorhoz, ami tökéletesen megfelel számodra.

Persze ehhez azért komponálni is tudni kell, hiszen ha nem a megfelelő nézőpontból fényképezel, akkor a térérzet nem az lesz, amit elvársz tőle. A komponálási technikákról bővebben a 101 Fotótipp sorozatban olvashatsz.

2017-07-05 08:53:57 • Szalay Krisztián

Sándor Zsolt

Kedves Krisztián!

Eddig kompakt gépet használtam, most úgy döntöttem, ideje tanulni és vettem egy Canon EOS 600 D-t.
Ingatlanfotózáshoz(gyakran alacsony fényű, szűk helyiségek) melyik objektívet ajánlanád inkább?
Sigma 10-20 F3.5 vs Tokina 11-16mm F2.8
A Sigma a nagyobb tartománya miatt vonzó, a Tokina pedig a fényerő miatt. De bizonyára vannak egyéb tényezők is…

Üdv, Zsolt

2017-07-05 06:13:46 • Sándor Zsolt

Sebestyén Ágnes

Kedves Krisztián!
A kérdésedre válaszolva táj fotózásnál nem találom megfelelőnek a térhatást, térérzetet. Nagyon szép képeket készít, de számomra hiányzik belőle valami plusz.. Nyilván az én tudásom is sok kívánni valót hagy maga után, tudom rengeteget kell még tanulnom, gyakorolnom. Teljesen járatlan vagyok az objektívek területén (is), ezért kértem volna tőled konkrét javaslatot.
Üdvözlettel. Ágnes

2017-07-04 17:06:45 • Sebestyén Ágnes

Szalay Krisztián

Szia József!

Bátran megveheted a Sigma obit. Ha nekem kellene a Tamron és a Sigma közül választanom, én is az utóbbit választanám.

2017-07-04 13:54:20 • Szalay Krisztián

Román József

Szia!
Tervezem egy 24-70-es F2,8-as obi vásárlását DX-es vázra. Igáslónak gondoltam, mikor cél nélkül indulok el, de azért minőség legyen. A választásom egy TAMRON lett volna, viszont most jelent meg a Sigma Art, amiről még nincsenek tesztek, összehasonlítások. A kérdésem hogy tesztek nélkül ellehet fogadni az Art obik minőségét? +30% ár többlet, tudhat ennyivel többet. Válaszodat előre is köszönöm.
Üdv.

2017-07-04 10:52:09 • Román József

Szalay Krisztián

Péter, nagyon szívesen! Örülök, ha tudtam segíteni!
Előre is jó fotózást kívánok!

2017-07-04 10:44:38 • Szalay Krisztián

Reder Péter

Köszönöm a gyors válaszod! Sokat segítettél!

2017-07-04 10:25:10 • Reder Péter

Szalay Krisztián

Szia Péter!

Szerintem a 14-140-nel jársz a legjobban. A 14 is óriási térérzetet ad, a 140 pedig egészen jó a távolabbi témákhoz. Persze azért nem a több száz méterre lévőkre gondolok. Így legalább nem kell cserélgetned az obit. Ha hosszú telére lenne szükséged valami miatt, akkor a kit amúgy sem elegendő, hiába 300mm a gyújtótávolsága.

A Sigma obiddal kapcsolatban nem tudok fejből rá válaszolni, utána kellene nézni. Egyébként jó választás a Lumix. Ebben a kategóriában mindenképp.

2017-07-04 10:04:20 • Szalay Krisztián

Szalay Krisztián

Kedves Ágnes!

Először is gratulálok az új géphez! Az általad leírt témák véleményem szerint tágas térben mutatnak jól, közelről fényképezve. Ehhez fényerős, nagylátószögű objektív ajánlott. Ha portrézol, akkor normál, vagy enyhez tele. A jelenlegi objektíveddel mi a legfőbb gondod a minőségen kívül?

2017-07-04 09:59:48 • Szalay Krisztián

Reder Péter

Szervusz Krisztián!

Két nap agyalás, fórumod olvasgatása után találtam ki végre, hogy MILC és hogy milyen MILC gépre van szükségem. Viszont objektív terén tanácstalan vagyok. Mivel nincs egy zsák aranyam, így egyelőre a gyári kiteknél maradnék. Itt szeretném kérni a tanácsodat.

Lumix GX80-ra esett a választásom, ami kapható:
12-32mm szettben,
12-32 + 35-100mm,
14-140mm szettben,
illetve kapható 20mm f1.7-el.

Nem tudom eldönteni, hogy melyik lenne az ideális választás az utolsó három lehetőség közül, mivel majdnem egy árban vannak.

Számít nagylátószögnél az a két mm (12 v 14)?
Mi a véleményed a fix 20mm-es f1.7-es obikról?
Van egy sigma 70-300 APO DG obim, azt rá lehet varázsolni erre a gépre, illetve érdemes?
Leginkább túrázáshoz, természetfotózáshoz, videózáshoz használnám a gépet, melyet terveznék bővíteni.
Válaszod előre is köszönöm!

2017-07-04 09:55:15 • Reder Péter

Sebestyén Ágnes

Kedves Krisztián! Segítséget szeretnék kérni objektív választásban. 6 hónapja, hosszas dilemma után vásároltam egy MILC Sony Alpha 6000 gépet, 16-50 kit obival. Tükörreflexes és a milc versenyében az utóbbi lett nálam a győztes a súlya és" hordozhatósága" miatt. Előtte bridge gépem volt. Hatalmas lépés lett a váltás. Nagyon sokat olvasom a fórumodat és más írásaidat, tanácsaidat is, próbálok tanulni, fejlődni. Sokat túrázok, utazok, unokákkal vagyok és szeretnék még jobb felvételeket készíteni. A jelenlegi objektív mellé szeretnék újabbat beszerezni, mert már érzem a korlátait. Ehhez szeretnék tőled segítséget, javaslatot kérni. Köszönöm szépen. Üdv. Ágnes

2017-07-03 14:29:56 • Sebestyén Ágnes

Szalay Krisztián

Tünde, nagyon szívesen!

2017-06-06 18:41:04 • Szalay Krisztián

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató