Fórum / Általános fényképezés / Objektív választás

Objektív választás

Létrehozta: Réti Attila732 hozzászólás

Bogya Tünde

szia Krisztián!
Igen tudtál segíteni, köszönöm szépen!
De még valamit nem látok tisztán.Ezt néztem ki magamnak Nikon D3300 Kit AF-P 18-55mm VR . Megfelel vagy pedig AF-S kell mivel csak abban van léptető motor?
Köszi!

2016-04-26 20:01:01 • Bogya Tünde

Szalay Krisztián

Szia Tünde!

A 18-105-ös is kitobjektív. A kitobjektív azt jelenti, hogy kit-ben, azaz készketben árusítják a vázzal együtt, többnyire olcsóbban mintha külön megvennéd. Objektívet mindig az alapján kell venni, hogy mit akarsz vele többnyire fényképezni. Amit adnak hozzá, azzal biztosan el leszel egy darabig, aztán majd látni fogod, hogy merre tovább. Szerintem ne várj vele, vedd meg, kezdj el fényképezni, az mindennél többet ér. Lehet, hogy nem is lenne szükséged a 18-105 nyújtotta tartományra.

Az AF-P a Nikon új léptetőmotorját jelzi, ami gyorsabb és csendesebb működést biztosít.

Az AF-S azt jelzi, hogy van beépítve fókuszmotor az objektívbe. Ugyanis nem szerelnek fel minden objektívet fókuszmotorral. A profi obik a gépvázról kapják a meghajtást. A Nikon D3300 nincs fókuszmotorral szerelve, tehát neked olyan obi kell, amiben van motor.

Az ED jelzés az alacsony színszórásra vonatkozik. Ez szebb képet eredményez.

A VR pedig a beépített rázkódáscsökkentőt jelenti. Nem szükségszerű a megléte, de néha jól tud jönni, ha kézben tartod a gépet, és el akarod kerülni a bemozdulást. Persze azért a gépet minél stabilabban kell tartani.

Bízom benne, hogy tudtam segíteni!

2016-04-26 10:26:26 • Szalay Krisztián

Bogya Tünde

Apropó mi a jelentése AF-P, AF-S, ED, VR objektíveknek avagy te melyiket ajánlod?
Köszi!

2016-04-26 05:19:58 • Bogya Tünde

Bogya Tünde

szia Krisztián!

Most tartok ott, hogy megvásároljam a nikon d3300-as gépet kit obival, nekem is általános fényképezésre kell, amihez mint olvastam 18-105-ös objektívet ajánlsz inkább. Sajnos én most nem engedhetem meg magamnak csak a kit objektívest, azon gondolkodom, hogy később veszek egy 55-200 mm-est. A kérdésem az lenne , hogy vegyem meg a kit obsit vagy várjak inkább amíg megtudom vásárolni a 18-105 mm-est?Vagy alapjában véve mind a két megoldás jó?
Köszi a választ és a türelmet!
Kívánom a legjobbakat !

Tünde

2016-04-25 20:40:40 • Bogya Tünde

Szalay Krisztián

No, akkor ajánlom szíves figyelmedbe a Samyang 14mm és 135mm-es manuális fókuszos fix objektíveit. Mivel a gépedben nem fullframe szenzor van, ugyanúgy szorozni kell a gyújtótávolságot mint az alapobidnál. Tehát a 14mm-ből kb 21 mm-es nagylátószöget, a 135mm-ből pedig kb 210mm körüli telét kapsz. Tehát majdnem ott vagy mint a kitobid két végállása. Csodálatosak ezek lencsék.

Illetve van még egy, amit szívből ajánlok. Méghozzá a AF Zoom-NIKKOR 80-200mm f/2.8D ED. Ebben ugyan nincs nagylátószög és nem fix gyújtótávolságú, de autofókuszos, és rendkívüli képe van. Sok évig használtam ilyet anno Nikon D80 vázzal, és csak jót tudok róla elmondani. Viszont nem könnyű és nem olcsó darab. Lehet az is egy jó opció, hogy veszel egy ilyet, és mellé egy manuális Samyang nagylátót.

Nézd meg őket, és kíváncsian várom a véleményed!

2016-04-24 13:10:03 • Szalay Krisztián

Horváth Bettina

Szia Krisztián!
Nekem most a minőség a fontosabb, nem probléma a 2 obi! Alapból nagyon szeretem a kézi fókuszt, tehát az AF sem létkérdés, maximum akkor nehézkes, ha a 3 örökmozgó kisgyerkőcöt igyekszem fotózni, de ez nem gond! Szóval nyitott lennék a kellemes meglepetésekre :-) Nagyon köszi!!

2016-04-22 08:26:56 • Horváth Bettina

Szalay Krisztián

Szia Bettina!

Köszönöm, így már értem. Fontos számodra, hogy egy objektív tudja ezt a tartományt? Nincs kizárva, hogy két obival jobban jársz. Minőség tekintetében biztos, árban már nem annyira. A másik kérdésem, hogy mennyire fontos számodra az autofókusz? Ha kompromisszumot tudsz kötni ezen a téren, akkor érhetnek kellemes meglepetések.

2016-04-22 07:32:48 • Szalay Krisztián

Horváth Bettina

Szia Krisztián!
Köszi a válaszod! Igen, csakis a képminőség a bajom a meglévő 18-200-assal, főleg most, hogy megtapasztaltam a fix-nél hogy 100-ból 100-szor annyira szépek a képek, hatalmas sikerélményt ad és szeretném ezt átélni a 18-200-assal is :-)). Persze tudom, valószínüleg nem az obi a hibás, hanem meg kellene tanulnom jól használni, de hátha tudsz olyan objektívet ajánlani ami ilyen átütő élményt hoz a fotóimba mint a fix obi használata.. szóval a tartomány jó, csak a minőséggel nem vagyok kibéküve! Köszönöm előre is hogy foglalkozol a problémámmal!

2016-04-21 17:45:05 • Horváth Bettina

Szalay Krisztián

Kedves Bettina!

Öröm hallani, hogy jól bevált az objektív! :)

Mi az elsődleges oka, amiért szeretnéd elfelejteni a 18-200-ast? A gyenge minősége miatt? Vagy kevésnek bizonyul a látószög-tartománya? Azért kérdezem, mert amit leírtál, az pont a két véglet. Ugyanis eseményekhez, partikhoz, kiránduláshoz, tájképekhez jól jön a 18mm. A kitobik nagylátószögön hobbi célra még nem is annyira vészesek. Inkább a tele-állásban nem igazán produkálják azt, amit kéne. Írtad, hogy kéne zoom. Milyen tartományban? Még a 200-nál is hosszabbat szeretnél? Vagy a tartomány jó, csak milliószor jobb képminőség kellene?

2016-04-21 11:32:28 • Szalay Krisztián

Horváth Bettina

Kedves Krisztián,
Teljesen mértékben hobbifotósként egy Nikon D50-es gépünk van, szeretjük, főleg mióta az Általad javasolt fix objektívvel fotózunk, ez valami fantasztikus élmény :-) köszönöm még egyszer a szuper tanácsot!! Szeretném újra a segítséged kérni, mert emellé szeretnék vásárolni egy másik objektívet is, hétköznapi használatra, tehát pl ovis ünnepségek, kerti, kirándulós témák, gyerekek, stb. ahol azért már szükség lenne zoomra, de persze nem a templomtorony tetején üldögélő madárka fotózása a cél. A gépünkhöz van egy 18-200-as kitobi, ezt nem szeretem, elfelejteném, légyszi segíts, hogy milyet vásároljak (persze az ár is fontos, de most még fontosabb hogy jó legyen). Előre is köszönöm a segítséged!

2016-04-19 07:19:43 • Horváth Bettina

Szalay Krisztián

Kedves László!

Nagyon szívesen! Igen, jól teszed, nézd meg mindkét objektívet, és ha gondolod, írd me,g hogy mit tapasztaltál, mire jutottál, esetleg van-e valamelyikkel szemben fenntartásod.

Még eszembe jutott, hogy a Tamron gyárt egy 2.8-as fényerejű, de nem túl nagy zoom-tartományú objektívet Canonhoz, méghozzá a Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 Di XR LD típust. Ennek az ára jelenleg 150.000 Ft alatt van, és elég szép a rajzolata.

2016-04-12 19:07:02 • Szalay Krisztián

Masatsch László

Kedves Krisztián!

Köszönöm a válaszodat és persze megfontolom a tanácsot.Megpróbálok keríteni egy Tamron 18-200-as obit és majd meglátom,hogy mit tudok vele produkálni. Viszont a Samyang obiknak utána nézek,mert nem ismerem őket.
Köszönöm még egyszer a válaszod lesz min törni a fejem.

2016-04-12 16:29:08 • Masatsch László

Szalay Krisztián

Szia Laci!

Jó a meglátásod, tényleg kompromisszmot kell kötni minőség terén az általad említett Tamronnal, ennek ellenére nem olyan rossz azért az az objektív. Ha igazán minőséget szeretnél, azt a professzionális objektívek terén teheted meg, de azok árban nagyon húzósak.

Ha le tudsz mondani az AF-ről, akkor a Samyang obikat érdemes megnézned. Visszatérve a Tamronra, annak azért az az előnye megvan, hogy van benne nagylátószög. Írtad, hogy szeretnéd tájra és épületekre is. Ezek pedig igencsak igénylik a nagylátószöget, hiszen ez adja meg a térérzetet.

Aztán még ott a Canon EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM, bár nincs akkora tartománya mint az említett Tamronnak. Egyébként pedig azt érdemes eldönteni, hogy mire keresed leginkább az obit? Távoli objektumokra vagy térérzet érzékeltetésére?

2016-04-12 11:36:15 • Szalay Krisztián

Masatsch László

Szia Krisztián!

Szeretnék tanácsot kérni objektív választás témában.Jelenleg egy Canon 700D fényképezőgépet használok,amihez a 18-55-ös kit obit és egy 50mm f/1.8-as obit használok. Szeretnék vásárolni egy nagyobb átfogású objektívet de ebben a kissé tanácstalan vagyok.Sokan ajánlották a Tamron 18-200-t de szerintem ekkora átfogásnál,még számomra is túl nagy a kompromisszum kép minőségileg.
arra gondoltam,hogy talán tudnál ajánlani egy obit ami egy egynapos kirándulás,városnézés,épületek,táj és persze portréhoz is elfogadható lenne.
Tudom,hogy nincs olyan,hogy mindenre jó,de esetleg kis kompromisszum belefér.Eddig talán az 55-250,vagy egy 70-200,vagy esetleg 75-300 fordult meg a fejemben.
A tanácsodat előre is köszönöm.
Üdv: Laci

2016-04-11 19:18:34 • Masatsch László

Szalay Krisztián

Kedves Éva!

Szerintem praktikusabb a 18-35. A fixnek ugyan szebb a rajzolata, de nem kell megijedni a zoomtól sem. Számotokra szerencsésebb lesz a 18-35. Kellemes térérzetet biztosít.

2016-03-25 18:28:43 • Szalay Krisztián

Szabó Zoltán

Bár nem nagyon vagyok otthon a 4/3-os gépek világában, de az Olyra a 17mm-es objektív nem is számít kimondottan nagylátónak szerintem, ekv. 34mm a gyújtótávja, így nem hiszem, hogy Balázsnak torzításoktól kéne tartania.

2016-03-24 14:32:04 • Szabó Zoltán

Darida Éva

Kedves Krisztian, a segitsegedet szeretnem kerni objektiv valasztasban. Nikon d5000 gepunkhoz az alap obink van, 18-55os, valamint egy 50-200as. Ezek mindketto mivel nagy tartomanyban zoomolhatok, a fenyerejuk sem az igazi. Vettunk meg egy fix 50es obit 1,8ast amit nagyon szeretek. 2kislanyunkat fotozom sokszor, es a baratok gyerekeit, belteri es kulteri fotokat keszitek egyarant. Szeretnek kicsit nagyobb latoszoget mint ami most van, hogy adott esetben egy kisebb lakasban is tudjak fotozni teljes alakot illetve hogy kulteren is nagyobb kornyezet ferjen bele a portre kore. Javaslod-e a nikkor 30/35os fokuszu fix obit a fenti paletta melle vagy vegyunk inkabb 18-35ost? Ha nem fix az obi, attol meg lehet jo a fenyereje? Van itthon lehetoseg valahol arra hogy kiprobaljak objektivet mondjuk egy hetre aztan eldontom hogy megveszem-e? Koszonom elore is a valaszt! Udv, Eva

2016-03-22 22:36:40 • Darida Éva

Szalay Krisztián

Szia Balázs!

Nos, azt bizonyára tudod, hogy minél nagyobb a látószög, annál nagyobb a torzítás, de a térérzet is. Vannak olyan témák, amihez kifejezetten jó ez a fajta képi hatás. Rendezvények, eskövői életképek, tájak, városképek, stb. Portrézáshoz nagyon nem jó, ott maximum a 35mm az, amivel az alanyt és a környezetét viszonylag csekély torzítás mellett be tudod mutatni. Az alapobjektív az, ami nem torzít, vagy csak nagyon elhanyagolható mértékben.

2016-03-18 18:40:45 • Szalay Krisztián

Szabo Balazs

Szia!
Mivel hobbi fotós vagyok, nincs kifejezett célom.
Alapvetően általános felhasználású alap objektívet keresek. Viszonylag egzotikus helyen élek, bárhol rámveti magát a téma.
Régen, Zenit-es időkben, nem volt zoomom. Így az csak egy plusz finomság számomra.
Viszont félek a 17mm-s torzításától, van tapasztalatod hogy mi az a távolság ahol meg nem zavar be a nagylátószög? Mondjuk egy asztal mellet, beszélgetés közben még lehet még vele portrét fotózni, vagy már zavaróan megnő az alany orra?

2016-03-17 09:16:50 • Szabo Balazs

Szalay Krisztián

Szia Balázs!

A zoom optikában nagyobb a mozgástered, de kérdés, hogy szükséged van-e erre a tartományra? Mit szeretnél vele fotózni elsősorban? Ha a fény az elsődleges kérdés, akkor a nagyobb fényerejű a jó választás.

2016-03-16 21:13:16 • Szalay Krisztián

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató