Objektív választás

Fórum » Általános fényképezés » Objektív választás
Létrehozta: Réti Attila
Szalay Krisztián

2015-01-28 13:37:20

István, a gondolatmeneted tökjó, de pontos választ erre nem tudok adni. Valószínűleg az obi konstrukciója (és az igény rá), ami drágítja. A 35mm-es FX megközelítőleg 50mm-t fog adni, de mielőtt belevágsz, nézz róla tesztképeket!

Deffent István

2015-01-27 11:42:07

Sziasztok!
Megint jöttem kérdezni, itt olyan jó infókat kapok :)
Mi a helyzet a 35 mm FX-es fix obikkal?
Nem nagyon találok ilyet, ami a magyar oldalakon feljön, az mind DX-es 35 mm-es.
Azért érdekel, mert ha a DX-es gépemhez szeretnék egy 50mm-nek megfelelő "emberi szemhez hasonlító" látószöget, akkor ugye 35mm FX kellene. Az ilyenek horror áron vannak 150.000+, nem értem, hogy miért 3x annyi, mint a fix 50mm FX…
Ezek szerint a kispénzű DX-esek kénytelenek kihagyni egy fix lépcsőt?
35 mm DX után (50mm FX => kb 75 mm DX) vagy 85 mm DX
Vagy inkább 35mm-t vegyek és képkivágás 50mm-nek megfelelően?
Csak akkor csökken a felbontás, igaz nem vészesen.
Tulajdonképpen meg is találtam a választ, de azért érdekelne, hogy miért van ez az árkülönbség a 35 mm és 50 mm FX között
Köszi a válaszokat

Szalay Krisztián

2015-01-23 22:39:54

Laci, nagyon szívesen! Bármi van, írd meg, szívesen veszem!

Fodor László

2015-01-22 22:09:58

Krisztián!

Köszönöm válaszod! :)
Még egyelőre én is agyalok, nézelődök.. Illetve azért az anyagi részt elő kellene teremteni.. :)
Ha esetleg vétel lesz belőle, hasonló kérdésnél megosztom a tapasztalatom. :)
Szép estét!
Üdv, Laci

Szalay Krisztián

2015-01-22 22:04:07

Szia Laci!

A gondolatmeneteddel abszolút egyetértek, de attól tartok, hogy ebben nem tudok segíteni, mert nem ismerem a Tamron obikat. Sigmákkal volt (van) több tapasztalatom, de a Tamronról nem tudok nyilatkozni. Ha több fórumban is közel ugyanazokat olvastad, akkor várhatóan nem lesz nagy változás. Figyelembe véve az árakat, ár/érték arányban elég jónak tűnik. De hangsúlyozom, ez csak vélemény. Ha esetleg megtudtál valamit (vagy megvetted), szólj mindenképp!

Fodor László

2015-01-21 19:17:14

Helló Krisztián!

Bár igaz, hogy még csak ismerkedek a fotózással, de lehet, hogy egy utolsó objektívre még ráadom a fejem, s egyelőre csak nézelődök. Ennek oka, hogy a lovaglás, táncverseny, élőlények, stb. fotózásához jól jönne egy nagyobb gyújtótávolsággal rendelkező objektív.

Amiket néztem:
Nikon AF-S 70-200 f4 VR ED,
Nikon AF-S 70-300 f4.5-5.6 VR ED,
Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-5.6G ED VR
Tamron 18-270 3.5-6.3 Di II VC PZD,
Tamron 16-300 3.5-6.3 Di II VC PZD,
Tamron SP AF 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD

A levont elgondolásom:
Hiába kecsegtet az f4-es objektív, mert számomra sajnos túl drága.
Hiába kecsegtet az, hogy 1db objektívben megtalálnám a teljes lefedést (nagylátószög, általános, zoom), mert sajnos itt a teszteket olvasva a legkisebb és legnagyobb gyújtótávolságoknál (200mm-től) nem annyira jó a kép minősége, s ez inkább praktikus objektív.
Maradna a Nikon/Tamron 70-300mm, ami DX-es vázamhoz nézve 105-450mm-t jelent.
Itt a Tamron 100eFt, a Nikon 155eFt. Pár videót megnéztem,  tesztet elolvastam és ár/érték arányban a Tamron 70-300mm-es stabilizátorral ellátott USD objektívéhez jutottam, mint a számomra legjobb választás. Persze itt is (mint minden obinál) tapasztalhatóak hibák, de úgy néztem, hogy legnagyobb gyújtótávnál is a képhiba elenyésző, gyors AF, stb. Valamint árban is a legolcsóbb. Persze szokták mondani, hogy nem mindig a legolcsóbb a jó, így ezért gondoltam felteszem a kérdést Neked! :)

Tehát a kérdésem, hogy esetleg ezzel az objektívvel Neked van-e tapasztalatod?
Illetve jónak találtad-e a gondolatmenetet, esetleg javaslatod van-e max 150-200eFt között nézve egy jó objektívre? :) (legnagyobb gyújtótáv 200mm, vagy 300mm)

Előre is köszönöm segítséged!

Üdv,
Laci

Szalay Krisztián

2015-01-14 17:36:05

László, nagyon köszönöm, hogy leírtad a tapasztalataidat, igazán értékes infók!
István, az 1.4-es obi fényerőben tényleg sokkal jobb, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy 1.4-es rekesznél olyan pici a mélységélességi tartomány, hogy szinte észre sem vehető a fókuszált terület. Portrézásnál én nem is szoktam 2.8 alá menni, csak nagyon indokolt esetben. Persze, vannak olyan helyzetek, amikor tényleg jól jön, ilyen például a kevés fény, vagy a nagyon gyors mozgás.

Szalay Krisztián

2015-01-14 17:32:40

Attila, részben tanulás kérdése, másrészt viszont a váz, azon belül is a szenzor és a feldoglozó szoftver az, ami még meghatározza a kép minőségét. Tehát egy 50-es obi nem fog előrelépést jelenti, max portrézáshoz ideálisabb, de a minőség ettől nem fog javulni.

Deffent István

2015-01-14 15:38:55

Szia Krisztián!

Köszönöm a választ, meg a linket.
Azóta elkezdtem olvasni a pixinfón a fotóelmélet optika 1, 2, 3 ... sorozatot.
Ajánlom azt is mindenkinek.
A 2. részből kiderül például, hogy a kompakt gépeknek olyan pici a szenzoruk, hogy valójában igazat írnak a fényerőről, hiszen az a belépőpupilla és a gyújtótávolságból adódik.

Az újabb kérdéseim az alapobikhoz kapcsolódnak.
Mennyire érdemes beruházni egy 1.4-es alapobiba?
Tudtok mondani olyan konkrét helyzetet, ahol a 1.8 fényerő még kevés, de a 1.4 éppen jó?
Ha mindkettőt 2.8-ra állítom, akkor gyakorlatilag ugyanazt a képet adják?

Fodor László

2015-01-14 07:06:39

Sziasztok!
Gondoltam megosztom a tapasztalatom a kérdéseddel kapcsolatosan Attila.
Nekem Nikon D5300 vázam van, kb. Tavaly november környéke óta, s akkor vettem mellé egy Nikon 50mm f/1.8 fix obit. Látván, hogy mennyivel rövidebb az expozíciós idő, mennyivel élesebb és szebb a kép, elhatároztam, hogy még egy fix obira beruházok. Ez lett a Nikon Dx 35mm f/1.8! Erre a nagyobb látószög miatt gondoltam. Számomra a tapasztalat, hogy a 35mm-es objektívvel szintén nagyon jó képeket lehet elővarázsolni, nagyobb látószögben, mint az 50es.. Azaz én nem tapasztaltam ilyen fokú zajosságot! Hozzátartozik az igazsághoz, hogy bő 1 hete van meg az obi és nem tudtam sokrétűen használni: pár kép szabadban, családi fotók, tárgyfotók készültek vele teszt gyanánt.
F/1.4 50mm obi (Fx): még rövidebb expozíciós idő, gondolom még élesebb képek, de árban legalább kétszerese.. Ha valaki profi fotós, tuti ezt veszi meg. Hobbira én úgy gondolom teljesen elég az 1.8. Ha nem akadály az árkülönbözet és még jobban ad valaki a minőségre, persze akkor az f1.4 egyértelműen a választás! :) De még egy érv: az 1.4es árából meg tudod venni az 50mm (Fx) és 35mm (Dx) f1.8 objektívet.
Természetesen ez csak az én véleményem, ne ez legyen a döntő! :)

Üdv, Laci

Pusztai Attila

2015-01-13 20:30:08

Szia Krisztián! Nikon D 5200 vázzal használom, nem tudom van e értelme így az 50 mm fix obinak a fix35 mm mellé. Vagy gyűjtsek egy 50mm f/1.4-re ? Képminőségen szeretnék javítani , vagy az már még "tanulás" és gyakorlás kérdése ?

Szalay Krisztián

2015-01-13 10:26:18

Attila, milyen vázzal használod ezt az objektívet? A fő különbség látószögben van az 50mm-es objektívhez képest, tehát nem a kép minőségében fogsz érezhető változást tapasztalni.

Pusztai Attila

2015-01-12 19:55:10

Sziasztok ! Birtokomba került olcsón egy használt Nikon AF-S DX 35mm f/1.8 G obi, Kérdésem a következő hogy érdemes e ezek után beruháznom a 50 mm f/1.8 G Objektívre ?
Képminőségben lenne javulás ? Valahogy kicsivel többet vártam a 35mm -töl. Nem rosszak a képek csak valahogy mégsem az igazi , tudom a fényviszonyok is sokat számítanak de élesebb -zajtalanabb képeket vártam . Kép minta http://i.imgur.com/UyyccoV.jpg

Szalay Krisztián

2015-01-09 11:07:00

István, nagyon jó a kérdés!

Itt az egység a fényérték, ami tulajdonképpen egy lépték az expozícióban. Találtam egy nagyon részletes leírást a fénytani alapokról, amit akkor érdemes elolvasnod, ha mélyebben is érdekel a téma.

Egy kompakt gépet nem lehet hasonlítani a komolyabb objektívekhez. Ott megadnak valamilyen számítás alapján egy viszonyított értéket, és azt írják rá. Ahogyan a valós gyújtótávolságot is számított értékként adják meg ezeken a kis gépeken. Ráadásul az expzíciót szoftveresen is tuningolják, aminek viszont nem sok köze van a valódi fényértékhez.

A jó fényérték az valóban mindig viszonytás kérdése. Ugyanis a nagy fényerő egyik tényezője az objektív frontlencséjének átmérője a gyújtótávolság függvényében, hiszen ahogyan írtad, nagyobb felületen több fény tud a gépbe jutni. Egy 5.6-os fényerő egy alap vagy alap zoom objektív esetén elég gyengének minősülne, viszont egy 800-as telén egészen jónak mondható. Nem tudom, hogy van-e erre valami univerzális képlet vagy viszonyítás, én még nem találkoztam ilyennel, és bevallom, nem is kerestem. De ha valaki tud ilyenről, írjon, örömmel vesszük.

Deffent István

2015-01-08 12:33:27

Szia Krisztián!

Az obikról általánosságban érdeklődöm.
Vannak ugye a szabványos rekeszértékeszértékek, 1 - 1,4 - 2 - 2,8 - 4 stb.
Ezeket úgy is lehet tekinteni, hogy az előző érték a következőnél kétszer több fényt enged be ugyanannyi idő alatt. Ez érthető is, de mit tekintünk 1 egységnek?
Láttam kompakt gépeken is feltüntetik a fényerőt, de azok sokkal kisebb lencsével rendelkeznek, mint a nagy obik. És ugye nagyobb területen több fény is juthat be. Itt is van valami alap lencse nagyság, amihez mérnek? pl: Canon Powershot IS 720. 5,8-34,8 mm 1:2.8 - 4.8 Vagy itt annyival kisebb a szenzor, hogy az arányok ugyanazok?
A másik kérdésem, hogy van-e olyan viszonyítási szám, amihez lehet mérni, hogy mi számít jó fényerőnek? Pl: 55-300-as obiknál, de lehet 55-200 is, mihez tudok viszonyítani bizonyos gyújtótávolságoknál, ami "jónak" számit?
Köszönöm

Hoffartné Csonka Katalin

2014-12-22 05:53:38

Nagyon szuper, köszönöm! :)

Szalay Krisztián

2014-12-21 20:31:33

Szia Katalin!

Tökéletes választás! Ha ezekre kell, amiket írtál, akkor tökjó. A hosszú tele nem csúcskategória, viszont ebben az árkategóriában ez van. Nagy fényerejű telét csak a sokszorosáért kapnál. A makróval pedig fogsz tudni hátteret életleníteni, mert a makrónál eleve kicsi a mélységélesség, és ehhez még jön a 2.8-as fényerő, ami szintén tág blendét jelent. Ezek az alapjai a kis mélységélességnek. No, meg persze a tárgytávolság, de az már a kompozíció témaköre.

Szalay Krisztián

2014-12-21 20:24:23

Zoltán, nagyon köszönöm, hogy leírtad! Igen, ezek a szempontok valóban elsődlegesek az objektív kiválasztásánál. A bemozdulásról és a gyújtótávolság viszonyáról van egy szabály, amit reciprok-szabálynak neveznek. Úgy szól, hogy kézben tartott gép esetében a zársebességet úgy válasszuk meg, hogy a gyújtótávolság reciprokával vagy annál rövidebb záridővel exponáljunk. A gyakorlatban azt jelenti, hogy ha van egy 200mm-es obink a gépen, akkor 1/200 vagy rövidebb idővel célszerű exponálni. Ilyen hosszú telénél inkább még rövidebb idővel.

Hoffartné Csonka Katalin

2014-12-21 08:33:52

Szia Krisztián!
Végigolvastam a fórumot, és nagy segítség volt az itt leírtak, az objektív választási káosz letisztulásában. Sikerült leszűrnöm 3 obit, amivel véleményem szerint lefedem az igényeimet.
Egy Nikon d5100-asom van, kit obival 18-55-össel.
Amit szeretek fotózni:
makróban bogarakat, virágokat, itt fontos, hogy kellemesen mosott legyen a háttér, ha bokeh is van, az csak + :), ehhez ezt választottam: Nikon AF-S DX Micro-NIKKOR 40 mm 1:2,8G
Szeretem a madarakat is fotózni, és azért esett a választásom erre az obira:
Nikon 55-300mm f/4.5-5.6G AF-S VR DX ED az 55-200-al szemben, mert árban nem akkora a különbség.
Kell még az alap obi, ami az Nikon 50mm f/1.8G AF-S objektív, ami minden egyébre.
Megerősítést kérnék, hogy jól választottam-e, illetve javíts ki kérlek, ha valamelyik témánál mellényúltam volna.
Válaszod előre is köszönöm!

Soltész Zoltán

2014-12-20 19:47:00

Hosszú idő után végre hozzá jutottam a fórum ezen oldalának olvasásához. Sok jó kérdést tettetek föl és sok jó választ kaptatok.Az ember mindig tanul és hall új dolgokat. Engem a legjobban a Piróth Tímea kérdése fogott meg. Engedelmetekkel egy gondolatomat osztanám meg.  A 105 mm-es obi, csak 6 szoros nagyítású, tehát standard . A szükséges nagyítás egyszerűen számítható, a legnagyobb fókusz táv/ legkisseb fókusztáv hányadosa megmutatja a várható nagyítás mértékét. Arra viszont vigyázni kell, hogy minnél nagyobb a nagyítás mértéke, nagyon megnől a bemozdulás veszélye, és szabadkézből már szinte nem lehet fotózni. Állvány és önkioldó is kellhet. Annak is megvan a kockázata hogy a túl nagy zoom miatt zajosodhat a kép és a szélei hordósodhatnak.Végül is ha ezeket a paramétereket tudjuk előre eszerint költhetünk "nagy" obikra,

Feliratkozás erre a témára
A hozzászólás csak a regisztrált felhasználóknak engedélyezett. Ha Te már regisztráltál, akkor lépj be a felhasználói neveddel és a jelszavaddal. Ha még nincs hozzáférésed, akkor regisztrálj, és küldök neked.Bejelentkezés

Hogyan válassz fényképezőgépet?

Milyen fényképezőgépet érdemes vásárolni? Mi a legjobb választás annak, aki szeretne megtanulni fényképezni, esetleg munkát szeretne vállalni? Mi a jelentősége a tükörreflexes gépeknek? Elsősorban ezekre a kérdésekre adja meg a választ ez a kis útmutató.

Mivel a Fórumban újra és újra találkozom olyan kérdésekkel, amelyekre már számos esetben megadtam a választ, így ideje volt, hogy megszülessen ez az ebook, ami tartalmaz minden fontos tudnivalót a megfelelő gép kiválasztásához. Ingyenes, nem kell érte fizetni semmit. Mindenkinek elküldöm e-mailben, aki feliratkozik a 101 Fotótipp sorozatra.

Neked is sok szeretettel ajánlom, ha tervezed a gépvásárlást, illetve szeretnél egyre szebb képeket készíteni. Mindkettőhöz segítséget nyújt számodra a 101 Fotótipp sorozat!

Tovább