Tükörreflexes vagy MILC?

Fórum » Általános fényképezés » Tükörreflexes vagy MILC?
Létrehozta: Kövesi Zoltán

Hogyan kell beállítani úgy a fényképezőgépet, hogy helyesen exponált és megfelelően éles képet kapj? Ez lesz a fő témája a májusi tanfolyamunknak, ami mindössze 4 órát vesz igénybe. Ez a tanfolyam az utolsó a nyári szünet előtt. Gyere el, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Bővebb infót ezen az oldalon találsz.

Emmert Róbert

2015-12-13 13:20:32

Szia Krisztiàn és Àdàm! Köszönöm szépen a véleményeteket és a segítséget! Esetleg tudnàtok ajànlani, hogy milyen kompaktot vagy Milc-et érdemes megvenni? Előre is köszönöm! Üdv!

Szalay Krisztián

2015-12-12 14:30:17

Szia Róbert!

Ha a három közül kéne választani akkor a legutolsót, de ahogyan Ádám is írta, nem feltétlen ez a jó választás arra a célra, amire akarod használni. Tökéletesen igaza van Ádámnak, én is ezek közül ajánlanék. A lényeg, hogy kicsi legyen, viszonylag gyors legyen, és ne kelljen a fókuszálással és az expozícióval bajlódni. Vagy jó minőségű kompaktot vegyél erre a célra, vagy MILC-et.

Tolnai Ádám

2015-12-11 21:02:44

Szia Róbert!
Szerintem nem szükséges tükörreflexes gépet venned, inkább egy jó kompaktot. A sima otthoni felhasználásra és a nyaralásokhoz, érdemesebb, és kényelmesebb egy kompakt vagy, ha kicsit "babrálni" is akarod a beállításokat, akkor egy Milc.
Zárójelben hozzáteszem, amit én hallottam, az az hogy a milc-ek közül sokan dícsérik az Olympus fényképezőit.
Remélem tudtam segíteni.

Emmert Róbert

2015-12-11 17:14:41

Szia Krisztiàn!
Szetretnélek megkérni, hogy melyik gépet ajànlanàd a legjobban az alàbbiak közül?
Canon Eos 1200D (18-55mm IS II)
Nikon D3200 (18-55mm VR II)
Nikon D3300 (18-55mm VR II)
Sima otthoni felhasznàlàsra hasznàlnàm, meg ha nyaralni megyek.
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv! Robi

Szalay Krisztián

2015-11-28 08:04:47

Kedves József!

Nagyon szívesen! Ha bármiben tudok segíteni, írj nyugodtan! Sok sikert kívánok a gép megvásárlásához és a fényképezéshez!

Antal József

2015-11-27 15:17:36

Kedves Krisztián!

Köszönöm szépen a kimerítő válaszodat! Valamelyik tükörreflexes gép beszerzésének gondolata felé hajlok inkább (amelyekről beszéltünk), sokat segítettek a leírt szempontok, az angol nyelvű blog! :)

További jó munkát!

Szalay Krisztián

2015-11-16 11:29:27

Az előző posztban a J5-re gondoltam, amit írtál, csak figyelmetlenségből J1-nek neveztem. :)

Szalay Krisztián

2015-11-16 10:40:27

Kedves József!

Először is nagyon szépen köszönöm a dicséretet! Örülök, hogy hasznosnak találod az oldalt. Így van értelme a munkámnak. :)

Nagyon jó a gondolatmeneted, tökéletesen látod a dolgokat és nagyon tetszik, hogy ilyen alaposan utánajártál ezeknek. A kérdés jó. Kezdem a végéről. Mivel az említett Nikon J1-gyel nem volt még testközeli élményem, így csak a leírások, tesztek alapján tudok véleményt mondani. Minőségi ugrás biztos van, kérdés az, hogy számodra elegendő-e. Találtam neked egy angol nyelvű blogot, érdemes megnézned.

A Nikon D7200 való igaz, hogy sokkal jobb választás, és univerzálisabb megoldást is ad. Már csak azért is, mert az optika kínálata nagyobb. Aztán, ha makróznál, sokkal több lehetőséged van: használhatsz közgyűrűt, fordítógyűrűt, vagy ha nagyon elvetemült vagy, akkor kihuzatot is. Viszont tény, hogy sokkal drágább buli ez így már.

Öszinte leszek, szerintem a Nikon J1-et is hamar ki fogod nőni. Szó se róla, csodálatos kis masina, de azért vannak határai. Itt amit meg kell fontolni az az, hogy esetleg vásárolsz egy D7100 vagy D7200 vázat, veszel hozzá mondjuk egy 35-ös f1.8-as obit, amit tudsz általános célra használni, vagy ha közelebbi képeket akarsz, akkor az 50-est, és beszerzel egy közgyűrűt ebay-ról. Talán ez tűnik még árban jobb megoldásnak. Vagy megveszed a J1-et, de azzal el is költötted a zsét.

Ami még járható út, hogy megbízható helyről vásárolsz egy használt D200, D300 vázat, és ahhoz veszel még közgyűrűt és egy alap vagy egy 35-ös f1.8-as obit. Az megközelítőleg kijön annyiból mint a J1.

Antal József

2015-11-12 21:09:54

Kedves Krisztián!

Ma bukkantam rá az oldaladra és gyorsan, észrevétlenül el is ment egy óra az olvasgatásával. Gratulálok hozzá!

Gépvásárláson gondolkodom. Tavaly decemberben gyorsan szükségem volt a családi Nikon Coolpix L310 meghibásodása miatt egy új gépre. Mivel anyagilag nem tehettem meg, hogy tükörreflexesre váltsak, egy bridge gépet, az előző modell nagytestvérét választottam: Nikon Coolpix L830. Szeretem ezt a gépet, viszont az utóbbi hónapokban komolyabban is elkezdett érdekelni a fotózás (cikkek olvasása, fotós magazinok).
A nyáron regisztráltam két stock-fotós oldalra. Az egyik elég sok képemet visszadobta, a másik kevésbé válogatós, de ott még nem is vettek tőlem semmit… Szóval igen lassú a képfeltöltés, így annyira mégsem indult még be az üzlet, mint ahogy az elején gondoltam… Ezzel párhuzamosan döbbentem rá arra is, hogy sok mindent nem tudok egyszerűen megvalósítani a kompakt gépemmel. Pl. tárgyfotózáskor túl kis felületet fog be a fókusz, valamint a részletgazdagság sem (mindig) tökéletes…  De egy 1/2,3 hüvelykes CMOS-szenzortól mit is várhatnék többet (persze hobbi szinten, a kategóriájában tökéletes, csak az én elvárásaim nőttek időközben). Amikor tavaly gépet választottam, mit sem tudtam még a szenzorokról – azóta picivel többet…
Sajnos az anyagi körülményeim azóta sem lettek sokkal jobbak, álmaim gépe a Nikon D7200. De ára miatt, valamint, hogy aztán az objektíveket is egyelőre kérdéses, hogy győzném pénzzel, arra gondoltam, hogy próbálok gyűjteni a Nikon D7100-ra. Bár nem sokkal olcsóbb.
Ekkor jött a képbe lehetséges alternatívaként a Nikon 1 J5, amely 20,8 megapixeles BSI-CMOS szenzort tartalmaz és nincs előtte optikai aluláteresztő szűrő sem. Nemrég olvastam egy igen elismerő tesztet erről a MILC-gépről, ami 10-30 mm-es PD Zoom objektívvel kb. 140.000 Ft-ért kapható (a Nikon pénzvisszafizetési akciója keretében 13.000-et térítenek vissza belőle). Ellenben a Nikon D7100 (csak a gépváz) kb.250.000 Ft (a Nikon-akció keretében 20.000 Ft a visszatérítés). Ez a nagyjából 100.000 Ft (+ objektív(ek) ára) nagyon nem mindegy nekem.
Elsősorban makrofotózás érdekel, valamint természetfotózás (tájfotózás) és városfotózás (templomok, házak, paloták).
A kérdésem az lenne, hogy a Nikon 1 J5-el (ez talán most beleférhet a keretbe) elérhető-e egy olyan szintű minőségi ugrás, hogy segítségével kiváló makroképeket készíthetek (ezen értem azt, hogy a kép minél nagyobb részét lássa a fókusz, és legyen részletgazdag. Egy jó makroobjektív ehhez a géphez nem tudom, hol kezdődik árban – tudnál javasolni hozzá?) valamint az utazásaim során éles, részletgazdag természet- és városfotókat kaphatok. Vagy inkább gyűjtsek a D7100-ra? Persze, ahogy mondtam is, az álmom, hogy veszek majd egy tükörreflexes Nikont. De addig is jó lenne, ha jobban kibontakozhatnék, mint amennyire a jelenlegi gépem engedi. Max. a MILC (ha amellett döntenék) jó lenne valamikor másodgépnek a nagy mellé…
Persze szívesen fogadok más márkajavaslatot is. De a család első digitális gépe egy Nikon Coolpix 4100 volt és azóta is csak Nikont használok, mert bevált.

Köszönöm a segítségedet előre is!

Szalay Krisztián

2015-11-11 11:25:47

Szia Péter! Ne viccelj, dehogy haragszom, ezért hoztam létre a Fórumot. :) Az objektívet úgy válaszd meg, hogy vedd figyelembe, hogy mit akarsz vele fotózni. Hiába vásárolsz nagy teleobjektívet, ha mondjuk tágas terekre vadászol, és fordítva is igaz, nem sokra mész a nagylátószöggel, ha portrézni akarsz inkább.

Az XF-es obi véleményem szerint szebb képet ad, nem véletlen kerül annyival többe. Valószínűleg megéri azt a pluszt, de ezt neked kell eldöntened, mert mégiscsak te fizeted ki. Ha akarsz természetben is fényképezni, meg közelebbi portrékat is fotóznál, akkor biztosan szükséged lesz a nagyobb obira is.

Orosz Péter

2015-11-10 10:05:32

Kedves Krisztián!
Megnéztem az összehasonlító tesztet a gépekről, jól sikerült írás. Ez alapján valóban az X-T10 tűnik a jó választásnak. Már csak az objektíven gondolkodom.
Két opció lenne: az első XC16-55mm + XC50-230mm, a másodikban pedig egy XF18-55mm objektívvel.
Szakmailag tudnál tanácsot adni. Mert ár alapján a XF18-55mm azért 35 e-vel drágább. Megéri-e a különbséget a másik két objektívval szemben? Ne haragudj a túl sok kérdésért, de szeretnék a lehetőségekhez mérten jól választani.

Köszönöm szépen még egyszer.

Szalay Krisztián

2015-11-08 19:50:42

Szia Péter! Tényleg csak véleményt tudok mondani, mert nem volt a kezemben az említett objektív. Ha már akcióban adják hozzá, akkor élj vele mindenképp. Megnéztem példaképeket, amiket ezzel a telezoom obival készítettek, és véleményem szerint szebb rajzolata van mint a Nikon vagy a Canon kiteknek. De azért nézz utána te is, biztos ami biztos.

A két gép közül az XT10-et javaslom. Találtam egy nagyon részletes és jól átlátható összehasonlítást erről a kettőről, és még egy harmadikról. Ajánlom szíves figyelmedbe ezt az oldalt!

Orosz Péter

2015-11-06 14:49:50

Még egy kérdés… :-)
Nézem az akciós árakat és a Fuji X-E2 mellett még az X-T10 is jó választásnak tűnik. Te melyiket javasolnád?
Köszi még egyszer.

Orosz Péter

2015-11-06 14:25:43

Szia Krisztián!

A korábban ajánlott Fuji X-E2-es géppel kapcsolatban lenne még egy kérdésem. A csomagban egy XF18-55mm   kit objektívvel árulják. De ami most igazán érdekes, hogy akcióban adnak hozzá még egy XC50-230mm objektívet ajándékba. A véleményedet szeretném kérni az objektívvel kapcsolatban.

Köszi,

Péter

Szalay Krisztián

2015-11-01 20:55:00

Szia András!

Megértem a döntésed, és szoktam is javasolni, hogy ha nem életbevágó a tükrös kialakítás, akkor a MILC jobb választásnak bizonyulhat. Már csak azért is, mert nincs benne annyi mechanikus mozgás. Bevallom őszintén, hogy ebben a kategóriában nem találok jobb gépet az általad kinézett típusoknál. Mindkettő kiváló teljesítményt nyújt a maga kategóriájában. Dupla ennyiért lenne jobb, de nem feltétlen éri meg ekkora összeget belefektetni.

Viszont az Olympus kitobikhoz nem tudok érdemben hozzászólni. Ha esetleg mellette döntesz, alaposan nézd meg, hogy mire számíthatsz tőlük. Amit a Panasonichoz néztél ki, azok jók. Lehet, hogy az előbbi is az, csak azt nem ismerem.

Kaposi Andras

2015-10-31 19:49:25

A masik eselyes az Olympus E-M10 Mark II OM-D Kit 14-150mm, M.Zuiko ED 14-150mm f4.0-5.6 II Zoom objektivvel Kit-ben 300ezerert, es az elöbb emlitett nagylatoszögüek valamelyike.

Kaposi Andras

2015-10-31 01:36:06

Kedves Krisztián!

Nekem is a témával kapcsolatos kérdésem lenne feléd. Szeretnék megtanulni haladó szinten fotózni, az alapok megvannak. Sokat utazom, és szeretnék beruházni egy új vagy használt gépbe. Eleinte DSLR-ben gondolkodtam, azon belül is a Canon 70D -ben, viszont kicsit megismerkedtem a MILC kategóriával, és örülnék, ha találnék árban hasonló, legalább ilyen minőségű MILC gépet, ez nagyban megkönnyítené az utazást. Legszimpatikusabb nekem a Panasonic G7-es gépe, melyet 14-140mm f/3.5-5.6 objektívvel 270ezer ft -ért tudnék megvenni a Media Marktban. Ehhez vennék még egy M.Zuiko Digital ED 9-18 mm F/4-5.6 ED Nagylátót, (120ezer) vagy egy Sigma 10-20/4,0-5,6 EX DC HSM -et olcsóbb alternatívaként (70ezer)
Szóval a kérdésem az lenne, jó-e ez az összeállítás, vagy ajánlanál jobbat akár DSLR kategóriában ha az sokkal jobb ezért a pénzért?
A fő témáim táj, utca és épületek lennének. Nagyon fontos szempont még a kiváló videófelvétel, és a jó éjszakai képességek.
Válaszod előre is köszönöm!
K. András.

Szalay Krisztián

2015-10-12 21:05:28

Nagyon jó döntés! Örülök neki, hogy te is azok táborába tartozol, akik képviselik ezeket az értékeket! Csak így tovább!

Kenyeres Attila

2015-10-11 16:00:03

Az élménybeszámoló meglesz. :-) Már kinéztem egy gépet, Yashica MAT-124 G Mindig vonzott a középformátum. :-)

Szalay Krisztián

2015-10-02 11:12:13

Akkor pláne tudod, hogy miről beszélek. :) Csak azt tudom mondani, hogy a legjobb dolog, amit teszel ezzel. Magadnak is és a fotográfiának is! Mindenképp várom az élménybeszámolót! :)

Feliratkozás erre a témára
A hozzászólás csak a regisztrált felhasználóknak engedélyezett. Ha Te már regisztráltál, akkor lépj be a felhasználói neveddel és a jelszavaddal. Ha még nincs hozzáférésed, akkor regisztrálj, és küldök neked.Bejelentkezés

Hogyan válassz fényképezőgépet?

Milyen fényképezőgépet érdemes vásárolni? Mi a legjobb választás annak, aki szeretne megtanulni fényképezni, esetleg munkát szeretne vállalni? Mi a jelentősége a tükörreflexes gépeknek? Elsősorban ezekre a kérdésekre adja meg a választ ez a kis útmutató.

Mivel a Fórumban újra és újra találkozom olyan kérdésekkel, amelyekre már számos esetben megadtam a választ, így ideje volt, hogy megszülessen ez az ebook, ami tartalmaz minden fontos tudnivalót a megfelelő gép kiválasztásához. Ingyenes, nem kell érte fizetni semmit. Mindenkinek elküldöm e-mailben, aki feliratkozik a 101 Fotótipp sorozatra.

Neked is sok szeretettel ajánlom, ha tervezed a gépvásárlást, illetve szeretnél egyre szebb képeket készíteni. Mindkettőhöz segítséget nyújt számodra a 101 Fotótipp sorozat!

Tovább