A tavasz jellegzetességei
2019. 02. 17. | Szalay Krisztián
A téli álmából ébredő természet mindannyiunkra hatással van. Az életerő, a vitalitás számtalan formájában nyilvánul meg, nem csak testi, hanem szellemi szinten is. Kreativitásunkat nagyszerűen kibontakoztathatjuk a tavasz szépségeiben.
Minden évszaknak megvan a maga jellegzetessége. Összefoglaltam néhány pontban, hogy melyek azok a képalkotási technikák, amik a tavaszi kompozíciókat látványossá tehetik, persze a teljesség igénye nélkül. Ezek mindegyikéről külön-külön is részletesen írtam a 101 Fotótipp sorozatban, itt most egy összegzést olvashatsz, ami kimondottan a tavaszi témákhoz kapcsolódik.
Növekedés és életenergia
Mi szimbolizálhatná jobban ezt az évszakot mint a megújulás, az újjászületés, az ébredés, a kibontakozás, vagy az életerő? Hogyan jelenítenénk meg ezeket a fogalmakat? Mivel kifelé áramló, terjeszkedő megnyilvánulásról beszélünk, a dinamizmust, a növekedést kell megmutatnunk. Erre az egyik legjobb megoldás, ha a békaperspektíva nézőpontjából készítjük el a felvételt.
A békaperspektíva egy alacsony pozícióból a magasba való tekintést jelenti. Vedd fel egy béka nézőpontját, és máris érthetővé válik, hogy ez a perspektíva honnan kapta a nevét, valamint az is, hogy miért tűnik oly hatalmasnak a környezet. Minél alacsonyabb helyzetből fényképezünk, annál monumentálisabbá tudjuk tenni az adott témát. A monumentalitás a nagyság, az erő, a rendíthetetlenség szimbóluma.
Atmoszféra
Elképzelhető, hogy a koránkelésre való biztatással kicsit sem tudom magam a szívedbe lopni, de azt tudnod kell, hogy aki korán kel, olyan látványvilágot lel, amit máskor nem. A tavaszi napok hajnali atmoszférája nyugodt, bensőséges hangulatot áraszt, valamint egy új dolog kibontakozását vetíti előre. Sokat számít a közeg, ha az illeszkedik mondanivalónkhoz, azaz a kép üzenetéhez. Jókor lenni jó helyen, önmagában siker.
Az ellenfény
A fényképezőgépre szemből érkező fényt nevezzük ellenfénynek. Az ellenfényben fényképezett téma kontúrja kerül megvilágításra, míg a felénk eső oldala derítetlen marad, azaz árnyékban lesz. Ez önmagában nem probléma, ha ettől a kép látványvilága nem csorbul. A gond akkor van, ha a fény és az árnyék különbsége (kontrasztja) olyan nagy, hogy a derítetlen felület már kivehetetlen, és az ellenfény által kiemelt kontúr elveszíti lágyságát. Erre a megoldás a derítés, amit vakuval vagy derítőlappal végzünk.
Ha túl erős a napfény, az okozhatja továbbá az égbolt kiégését. Ennek elkerülésére használhatunk átmenetes semleges szűrőt, de adott esetben a polarizációs szűrő is jó szolgálatot tehet. Utóbbi a legtöbb esetben hasznos kiegészítőnek bizonyul.
A kora tavaszi napfény szerencsére elég gyenge ahhoz, hogy az ellenfény adta lehetőséget szépen ki tudjuk használni, főleg a napfelkelte és naplemente időszakában. A túl erős fény nem igazán kedvez ennek a jelenségnek. Az ellenfénynek fátyolfelhők jelenlétében is lehet szerepe, mert ilyenkor a vékony felhőréteg gyengíti a Nap erejét.
Színek és tónusok
A tavasz kétségtelenül a kivirágzás időszaka, azonban színei még visszafogottabbak, tónusai lágyabbak, finomabb átmenetet képeznek. Ezek mindegyike érzékelteti az évszak jellegzetes képi világát, és ha igazán tavaszt szeretnénk ábrázolni, akkor erre nem árt törekedni, tudatosan keresni azokat a helyszíneket, a helyszínek azon részét, ahol mindez visszaköszönhet.
A tavasz üzenete
Akkor lesz sikeres egy fénykép, ha annak üzenete egyértelmű a néző számára. Ehhez arra van szükség, hogy minden ami a képen szerepel, egymást erősítse. Egy példán keresztül szemléltetve, ha mondanivalónk a tavasz éltető ereje, amit mondjuk egy nyíló virágon keresztül mutatunk meg, akkor minden ebbe az irányba mutasson. Ennek megfelelően válasszunk napszakot, időjárási körülményeket, helyszínt, nézőpontot. Így fog egy kerek egészet alkotni kompozíciónk.
A cikkben leírtak szolgálhatnak közös nevezőként, azonban tuti recept nem létezik, és nem is kell, hogy létezzen. Fontos, hogy mindenki a saját elképzelése szerint alkosson. Ez az önkifejezés lényege, és ez így van jól. A lényeg, hogy alkossunk kedvünkre, vigyünk minőséget hétköznapjainkba, mert ez természeténél fogva érezteti hatását a világban. Erre pedig most nagyobb szükségünk van, mint valaha.
Illusztrációk és borítókép: pixabay.com