Portréfotózás a lakásban természetes fénynél
2019. 05. 28. | Szalay Krisztián
Hangulatos portrékat készíthetünk lakásban a természetes megvilágítás adta lehetőségeket kihasználva. A beltéri fényviszonyok gyakran messze nem mondhatók ideálisnak, mégis jó szolgálatot tehet az ablakon beszűrődő gyenge fény is, ha azt kreatívan használjuk.
Ahogyan a tónusok és kontraszt cikkben már kifejtettem, ahhoz hogy egy térbeli alakzat valóban térbeli látványt nyújtson, árnyékokra ugyanúgy szükségünk van mint a fényre. A sötét és a világos tónusok együttes rajzolata teszi plasztikussá a felvétel témáját, jelen esetben az embert.
Eltekintve a divatfotózás trendjeitől és más speciális világítástechnikáktól, jót tesz a portrék képi világának, ha a fotóalanyt egyik oldalról több fény éri. Ehhez kiváló terepet biztosít a lakás ablakának közvetlen környezete, már amennyiben van ablak a helyiségben. Ellenkező esetben más megoldást kell találni.
Áldozatunkat telepítsük az ablak mellé úgy, hogy arcát kissé oldalról érje a napfény, a másik oldala maradjon nyugodtan derítetlen, árnyékos. Ahogyan az alany változtat fejének pozícióján, úgy változik rajta a fényfoltok és az árnyékok rajzolata. Találd meg azt a helyzetet, ami a képre gyakorolt hatásának szempontjából a legideálisabb! Egy kis ügyességgel akár a Rembrandt háromszöget is megkaphatod.
A kintről beérkező fény minősége alapvetően határozza meg a portré jellegét. Gyengébb, szórt fény esetén sokkal lágyabb képet kapunk, ami ideális melankolikus témákhoz. A közvetlen napsütés kitűnő atmoszférát teremt álmodozáshoz, tervekhez, jövővel kapcsolatos jelenetekhez. A helyes témaválasztáson túl számítanod kell arra is, hogy vakító napsütésben a rendkívül erős napfényt lágyítani kell. A függöny igen jó szolgálatot tesz ebben az esetben. Megoldás lehet az is, ha idejében leszoktatod magad az ablakpucolásról. Használd kreatívan a képzeleted!
Örömteli alkotást kívánok!