A fotográfia igazi arca
2019. 11. 22. | Szalay Krisztián
Miért fényképezel? Mi motivált akkor, amikor döntést hoztál, hogy a fotózást választod kedvenc időtöltésednek vagy akár üzleti tevékenységednek? Mi motivál most? Mi az, amit a fotográfia biztosít számodra, ami miatt újra és újra fényképezőgépet fogsz a kezedbe?
Évekkel korábban rátaláltam a Ledicia Audiovisual rövidfilmjére, ami maradandó nyomot hagyott bennem. A mindössze négy perces, rendkívüli igényességgel készült alkotás ugyanazt az érzést váltotta ki belőlem, ami indítéka volt annak, hogy húsz évesen fényképezni tanuljak.
A film Luis Plácido López Caballero spanyol fotográfus főszereplésével a nagy formátumú portréfotózást mutatja be, annak főbb aspektusaival. Láthatjuk az exponálás előtti előkészületeket, a képalkotást, az exponálást, az utómunkálatokat ecsettel és festékkel, és magának a képnek a létrejöttét. A rövidfilm nagyszerűen közvetíti a fotográfia szellemiségét és megmutatja annak igazi arcát.
Mielőtt megnéznéd a videót, néhány érdekes technikai részletet megosztok veled. A filmben látható gép egy WISTA márkájú nagy formátumú analóg fényképezőgép, ami közvetlenül 20x25 cm méretű, Kodak Tri-X pánkromatikus síkfilmre rögzíti a képet. A nagy méret teszi lehetővé azt, hogy a kép nagyítás nélkül, tehát ugyanakkora méretben, minőségromlás nélkül kerüljön át a fotópapírra. Ezt az eljárást nevezzük kontaktolásnak, ami utal arra, hogy a film közvetlenül érintkezik a papírral. A pánkromatikus kifejezés pedig azt jelenti, hogy a nyersanyag a teljes tónustartományra érzékeny. Külön érdekesség, hogy annak a nyersanyagnak a szavatossága, amire a fotós dolgozik, a felvétel idejében már 23 éve lejárt.
Nem titkolt szándékom, hogy a filmes fényképezést népszerűsítsem, mégsem emiatt írtam ezt a posztot. Szó sincs róla, hogy mindenkinek rohannia kéne analóg gépet vásárolni, főleg nem ebben a méretben. Arra sincs szükség, hogy ezentúl ne tudj tükörbe nézni, csak mert digitális fényképezőgéped van. Nem fogsz elkárhozni amiatt sem, mert a telefonod gyakrabban használod, mint a nemrég vásárolt fényképezőgépet. A videó által közvetített gondolatokat és érzéseket szándékozom továbbadni. Azt a fajta hozzáállást és igényességet, ami megmutatkozik a végeredményben.
A digitális technika rendkívül kényelmes, sokoldalú, kevesebb macerával jár, és hajlamos arra, hogy átvegye az alkotás lényegi részét a fotóstól. Pontosabban nem a technika veszi át, hanem mi magunk önként és dalolva mondunk le róla. Ahogyan a könyvemben is írtam, a legszerencsésebb út az, ha a digitális világ nyújtotta kényelmet, gyorsaságot és sokoldalúságot ötvözzük az analóg alkotás igényességével. Ha szereted azt amit csinálsz, és ha ez a szeretet a kép készítésének teljes folyamatában végig jelen van, akkor az eredmény ezt mindenképpen tükrözni fogja.
A technika folyamatosan fejlődik, a fotográfiai eljárások ezzel együtt változnak. Újabb lehetőségek nyílnak meg az alkotásra, új szakmák és szakterületek születnek, ami rendjén is van, azonban a fényképezés alapját mindig is a fény lenyomata jelenti.
Borítókép: © Ledicia Audiovisual, Luis Placido
A film forrása: Vimeo