Ez a kép tegnap délután készült CANON EOS 7D fényképezőgéppel és egy egy Canon 55-250mm-es 3,5-4,5 fényerejű objektívvel. A kép 154mm fókusztávolsággal készült stabilizátorral, az ISO-t sikerült 100-on tartanom. (1/500s f/5.6 expozíciós értékek beállítás mellett). Gondolkodtam HDR kép elkészítésén, de azért nem tettem, mert a felhő részleteit nem akartam nagyon kiemelni, azt a minimálisat, meg Lightroom-ban sikerült visszahoznom (RAW kép miatt). Tegnap egész nap nagyon szép volt a felhők “játéka”, de délutánra kezdtek megjelenni az esőfelhők, de még nem takarták be az eget, egyre kisebb részeket hagytak a nap fényének “kitörésének”. Ezt a pillanatot próbáltam elkapni. Első ránézésre talán egy kicsit zavaró, hogy a kép bal alsó sarka nyitott, de talán sugallja, hogy a Nap az “Úr”, hogy a fénycsóva után, a többi nap által megvilágított terület a hangsúlyos, illetve a felhők sötétségét azért kompenzálja. Még az lehetett volna egy kompozíció, hogy a kép két oldalából és az aljából vágva úgy alakítom ki az egyensúlyt, hogy csak a fénysugár és a felhő (kevesebb) sötétsége szerepeljen. Az expozíciós idővel rendesen lehetett játszani, de az elsődleges cél az volt, hogy a kép minél élesebb legyen. Állvány nem volt kéznél, polár szűrőt használtam, mert próbáltam kicsit “égiesnek” megmutatni a képet, nem annyira jött át, de a felhők peremén talán látszik. Nekem azért tetszik a kép, mert a természet erejét, a fény és sötétség erejét megmutatja…
Értékelés
A fotó kellően kontrasztos, jó döntés volt a polárszűrő használata. Az átlós fénysugár izgalmassá teszi a képet, és abszolút kommunikálja azt, ami téged is megfogotta témában. Összhatásában jó a kép, ha szőrszálhasogató akarok lenni, akkor azt a világos területet, ahol a fény kilép a felhő mügül, lehetett volna valamelyik aranymetszés- vagy harmadolópontra tenni, azaz egy kicsit jobban kimozdítani a középpontból. Egyébként jó fotó, csak így tovább!
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Olvass továbbMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább