Nikon D3100 géppel fotóztam, egy sötét épületbelső, kifelé a napfény felé! Érzésből és a hangulat alapján szerkesztettem. Milyennek találod a képet? Miképpen lehetett volna többet, vagy jobbat kihozni a témából? Fekete- fehérben szerintem jobb lenne, mi a véleményed? HDR effekt jól állna neki, nem?
Értékelés
A kép elnevezése ellenére ez nem egy kimondottan sziluett kép, hiszen a sötétebb területeken is látjuk a részleteket, a mintázatot. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mit lehetett volna belőle kihozni, az függ attól, hogy mi az üzenete képnek? Mit szerettél volna kifejezni vele?
Ha a kép elnevezéséből indulunk ki, akkor feltételezem a sziluett-szerű megjelenítés lett volna a cél úgy, hogy a belső tér alulexponáltsága emelje ki a kapunk beszűrődő fény sugarait. Ebben az esetben csak szimplán kevesebb fényre lett volna szükség, amit ebben az esetben praktikusan a fényérzékenység csökkentésével lehetett volna elérni. A kép adataiból látom, hogy 1400 ISO-val készült a felvétel, automata üzemmódban. Automatika esetében az expozíció korrekcióval lehetséges a megvilágítást (expozíciót) szabályozni.
A fekete-fehér tónusok drámaibbá teszik a képet, azonban abban az esetben nem árt, ha nagyobb a kontraszt, azaz a különbség a világos és a sötét tónusok között. A HDR effekt akkor jön jól, ha a világos területeket és a sötéteket is részletgazdaggá akarjuk tenni.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Olvass továbbMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább