Nagyon szeretem a természetet, imádom az évszakok színkavalkádját, a tükröződést, az ellenfényes képeket. Nem vagyok nagy fotós, de mindent megörökítek, ami utamba kerül és tetszik. Én operatőrként dolgoztam a 90-es években, a kamerához jobban értek, a filmkészítéshez. Ez a kép egy őszi kerékpár túra alkalmával készült egy Huawei Mate 9-es telefonnal. A telefonom, mindig kéznél van. Komoly gépem nincsen. Minden észrevételt megköszönök.
Értékelés
Gyönyörű az őszi táj, viszont a kompozíció nem a legideálisabb. Egyrészt a kép ferde, jobbra dől, és ez instabil hatást eredményez. A másik, hogy a táj igényli a perspektívát, amit a széles látószög eredményez. Azt látom, hogy a kép egy részlete ki lett vágva az eredetiből, ami jócskán csökkenti a térérzetet, ráadásul még némi ráközelítést is sejtek, ami megintcsak a perspektíva kárára megy. Ha filmes szakkifejezéssel élnék, akkor a nagy totált hiányolom.
Pedig olyan szépen adja magát a helyszín. Sokkal jobban dominálna az előtérben az a kis fa stég (ha nem így nevezik, elnézést kérek érte) közelről, nagylátószöggel. Akkorával, amekkorát csak bír az említett telefon. Márpedig a mobilok óriási előnye, hogy látványos teret lehet velük létrehozni.
A vágásról még annyit, hogy kár érte. Érdemes lett volna fekvő formátumban, aranymetszésben vagy harmadolásban elhelyezni a kis fa építményt, és a háttérben láttatni az őszi színekben pompázó fákat.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Olvass továbbMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább