A mélység titka

2019. 04. 12. | Szalay Krisztián

A fénykép két dimenzióba sűrített három dimenziós tér látványa. A függőleges és a vízszintes kiterjedések még könnyűszerrel megjeleníthetőek, de mi történik a mélységgel? Megmarad, avagy elvész a harmadik dimenzió?

A mélység elválaszthatatlan része a térnek. A világot szemlélve megszoktuk a tér látványát, annak érzékelését, természetesnek vesszük a dolgok térbeliségét, a perspektívát, és nagyszerűen érzékeljük a térben található objektumok elhelyezkedését. Nevezzük mindezt az egyszerűség kedvéért térérzetnek.

Amikor egy fényképen nem érzékeljük a teret, akkor az lapossá, egysíkúvá, ezáltal jellegtelenné válik. Érdemes tehát tenni valamit azért, hogy amennyire csak lehetséges, a kép szemlélője is részesüljön a tér látványából. A tér érzékeltetése alapvetően két fő tényezőn múlik.

Az egyik tényező a széles látószög. Minél tágasabb területet rögzítünk, annál érzékelhetőbb lesz a perspektíva, annál jobban elkülönülnek a tér elemei, ezáltal a mélység is érzékelhetőbbé válik. Ehhez nagylátószögű objektívre van szükség. Olyan gépeken, ami egy meghatározott zoom tartománnyal rendelkezik, de az objektív nem cserélhető, ott pedig a távolítással érjük el az egyre szélesebb teret.

A másik tényező a kompozíciós technikák közé sorolandó. Amennyire csak lehetséges, érdemes a kép elemeit a fényképezőgéptől való távolodásuk szerint – azaz mélységében – rétegekben látni, elképzelni, és aszerint alkotni meg a látványt. Konkrétan mit is jelent ez a gyakorlatban?

A legegyszerűbb példa erre az előtérbe komponált képi elemek, melyek a kép fő témájától közelebb helyezkednek el a fényképezőgéphez, így távolságuk különbsége mélységben is elkülönülést eredményez. Ez az elkülönülés érzékelteti a kép szemlélője számára, hogy a kép elemei nem ugyanakkora távolságban helyezkednek el, hanem térben. Így mélységet kapunk, láthatóvá válik a harmadik dimenzió is.

Képzeld el a képet a fa előtérbe lógó ágai nélkül. Ugye mennyivel laposabbnak tűnne? Azáltal, hogy a témához képest van valami közelebb a kamerához, máris jobban érzékeljük a mélységet.

Látásmódunkat fejleszthetjük azáltal, hogy még mielőtt a gép keresőjébe néznénk, vagy egyáltalán fényképezőgépet fognánk a kezünkbe, elképzeljük, hogy adott szituációban honnan fényképeznénk, mit választanánk előtérként, mi lenne a fő téma, és hol helyezkedne el, és mi látszana a háttérből. Ez a fajta előre gondolkodás sokat segít helyesen megalkotni a képet.

Ahogyan említettem, a nagylátószög az egyik sarkalatos pontja a térérzetnek. Azonban nem lehet mindent tágas térben fényképezni, vannak témák, melyekhez a normál vagy a teleobjektív a megfelelő eszköz. Azt tudni kell, hogy a látószög szűkítésével a perspektíva csökken, a tér összepréselődik, és éppen ellentétes hatást fog eredményezni, mint amire szükségünk lenne. A jó hír, hogy még így sem kell teljesen lemondanunk a mélységről, hiszen a fent említett képalkotási technikával azért valamelyest érzékeltethetjük a távolságokat.

Négy mélységi réteget figyelhetünk meg a képen. Pitypangok, mögötte a fotóalany, majd ismét pitypangok, és ezt követi a háttér. Így a szűkös tér ellenére érzékelhető a mélység.

A hatásvadász címmel egy meglehetősen fontos, ám igen alulértékelt jelenségre szerettem volna felhívni a figyelmet. Természetesen semmiféle titokról nincs szó, ahogyan ez a fotográfia egészére is vonatkozik. A fotós szem sem titkokról szól, hanem sok apróságról, melyek együttese formál egy szép kerek egészet. Jó dolog, ha mindig van kéznél egy-két használható ötlet, hogy mivel lehet a képet látványossá tenni, és a néző számára vizuális értékkel szolgálni.

Legfrissebb bejegyzések

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató