A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Tovább a cikkhezMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass továbbLépésről lépésre 2. rész
A digitális fényképezés a maga kényelmével, gyorsaságával és viszonylagos korlátlanságával jelentősen megkönnyítette mindannyiunk életét. Ugyanakkor a milliónyi funkció zavarba ejtő lehet, melyek egyre csak szaporodnak. Nem csoda, hogy sokaknak elveszi a kedvét és az önbizalmát a fényképezés alaposabb megértése.
Olvass továbbLépésről lépésre 1. rész
A fényképezéssel való ismerkedés kezdeti szakaszában rendre felmerül a kérdés: merre induljak, és hogyan tovább? Hogyan hozhatunk létre megalapozott stratégiát, amire valóban lehet építkezni, és hogyan győződhetünk meg arról, hogy tényleg fejlődünk, és nem csak hamis illúziókat kergetünk? Milyen további lehetőségek állnak még rendelkezésünkre a fotográfia mélyebb megértéséhez?
Olvass továbbLomográfia
Miért fog valaki újra filmes fényképezőgépet a kezébe, miért vásárol drága nyersanyagot, mikor lassan már a lélegzetvételünket is digitális algoritmusok vezérlik telefonos applikáción keresztül? Mit jelent ismét filmre fotózni kötöttségek és szabályok nélkül? A lomográfia választ ad a kérdésre.
Olvass továbbA súrlófény
A fotográfiában a megvilágítás az elsődleges és legfontosabb tényezőnk, hiszen egy felvétel elkészítésekor a környezetről visszaverődött fénysugarakat tudjuk csak rögzíteni gépünkkel, éppen ezért kiemelt szerepet játszik a fény jellege, intenzitása, iránya, színhőmérséklete. A súrlófény képre gyakorolt hatása meghatározó jelentőségű a fotográfiában.
Olvass továbbSpeciális objektívek
A speciális objektívek rendeltetése eltér az általános célú felhasználástól. A legtöbb fotótéma besorolható az általános célú objektívek hatáskörébe, azonban léteznek olyan feladatok, melyeket csak specializált eszközzel lehet végrehajtani.
Olvass továbbA teleobjektív
A távolban lévő fotótémák megörökítésének eszköze a teleobjektív. Látszólag közelre hozza a messzi témát, ami igen hasznos természet- és sportfotózásnál, valamint minden más esetben, ahol a szűk tér látványára szeretnénk kompozíciónkat építeni.
Olvass továbbA nagylátószögű objektív
Térélményt a tér tágításával érhetünk el. A tágas tér okozza a térbeliség látványát, azaz a perspektivikus hatást. Tágíthatjuk a teret a Mátrix trilógiában látott módszerekkel is, de ha szerényen nagylátószögű objektívet használunk, az is tökéletesen megteszi.
Olvass továbbAz alapobjektív
Amit a szemünkkel látunk, ahogyan a perspektívát érzékeljük, azt tekintjük a legtermészetesebbnek, hiszen ehhez a látványhoz szoktunk hozzá születésünk óta. Azok a fényképek, melyek megközelítőleg ugyanezt a térérzetet nyújtják, természetes hatást keltenek.
Olvass továbbAz objektívek tulajdonságai
Az objektív a fényképezőgép szeme, a képalkotás elsődleges technikai eszköze. Amit és ahogy az objektív lát, rögzítésre kerül. Az alkotott képen elsődlegesen az objektív jellemzői köszönnek vissza, éppen ezért kulcsfontosságú szerepet játszanak fényképezéskor. Ismerjük meg ezeket a jellemzőket, és készítsünk nagyszerű felvételeket!
Olvass továbbA reciprok szabály
Egy felvétel elkészítése során néhány speciális esetet leszámítva, szeretnénk elkerülni a bemozdulást. Az állvány ugyan képes stabilan megtartani a fényképezőgépet, de mit tehetünk abban az esetben, ha kezünkben tartjuk a gépet, és úgy fotózunk?
Olvass továbbAz előkészület mint láthatatlan tényező
Egy kívülálló tekinthet úgy a fényképezésre, mint egyszerű gombnyomogatásra, ami semmi másról nem szól, csak egy drága fényképezőgépről. Mélyebbre ásva a fotográfiában, már láthatóvá válik mindaz a technikai tudás és szubjektív szemlélet, ami nélkülözhetetlen egy jó felvételhez. Van azonban további óriási jelentőséggel bíró tényező is, ami még közelebb visz a sikerhez.
Olvass továbbKreativitás
A kreativitás a legnagyobb érték a fotográfiában, ahogyan az élet egészében is kiemelten fontos szerepet játszik. Meghatározza sikerességünket, új ötletekkel gazdagít, és képessé tesz dolgok létrehozására, megteremtésére.
Olvass továbbA képalkotás elsődleges célja
Nagy a zűrzavar a kompozíció tárgyát illetően. Sokan valamiféle érthetetlen, mértanhoz kapcsolódó dolognak tartják, ahol arányokról, vonalakról, metszésekről beszélünk, mindenféle gyakorlati érték nélkül. De valóban csak erről szólna a képalkotás?
Olvass továbbAz önkéntes karate
Bekuckózás, meleg tea, otthonmaradás. Rendrakás, fejbeni tisztogatás, lelkizés, család, társasozás. Hű, de csodás! Mindig is erre vágytunk, nem igaz? Végre figyelhet az ember önmagára és mindarra, amire eddig nem.
Olvass továbbKedvtelésből fotózni tanulni
Fényképezni jó dolog, ahogyan az elkészült munkáinkat megosztani másokkal is az. Ha a többieknek ráadásul még tetszik is amit látnak, akkor igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat. Természetesen sokat tehetünk a siker érdekében, hiszen szerencsénk kovácsa mi magunk vagyunk.
Olvass továbbA viszonossági törvény
A fotográfiát alapjaiban megérteni, nem lehetetlen küldetés. Ahhoz, hogy ténylegesen uralni tudjuk a fényképezőgépet, és a kívánt végeredményt kapjuk, az alapvető törvényszerűségeket és összefüggéseket ismernünk és értenünk kell. A viszonossági törvény az egyik legfontosabb tétel a fotográfiában.
Olvass továbbMűvészet a hétköznapokban
A művészet egyfajta minőség. Nem elvont fogalom, nem az érthetetlen zagyvaság politikailag korrekt szinonimája, hanem nagyon is érzékelhető megnyilvánulás, ami a szépségből, harmóniából, esztétikából, az alkotás öröméből ered.
Olvass továbbHavas táj exponálása
Az igazán szép havas táj fényképezése egy kicsit eltér a helyesen exponált képek készítésétől, ugyanis jellegéből adódóan a hótakaró akkor nyilvánul meg igazán a fényképen, ha az tükrözi valós megjelenését.
Olvass továbbA fotográfia igazi arca
Miért fényképezel? Mi motivált akkor, amikor döntést hoztál, hogy a fotózást választod kedvenc időtöltésednek vagy akár üzleti tevékenységednek? Mi motivál most? Mi az, amit a fotográfia biztosít számodra, ami miatt újra és újra fényképezőgépet fogsz a kezedbe?
Olvass továbbA kijelzőn innen és túl
Amikor fényképezel, mi viszi el figyelmed legnagyobb részét? A külvilág érzékelése és a képzeletbeli képalkotás, vagy a gép menüjében való barangolás? Többet nézed a kijelzőt mint a fotózandó témát? Mennyire érzed lelkesítőnek a fényképezés folyamatát?
Olvass továbbA hisztogram értelmezése
A fotográfiában elsődleges célunk, hogy felvételünk helyesen exponált legyen. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy a kép nem túl sötét, nem túl világos, hanem olyan, amilyennek láttatni szeretnénk, valamint részletgazdag a fényes és árnyékos területeken is. Ennek ellenőrzésére kiváló eszköz a hisztogram.
Olvass továbbIsmét lendületben
Szívesebben fényképezel telefonnal azok után is, hogy beruháztál egy fényképezőgépre? Úgy találod, hogy a mobil megbízhatóbb társadnak bizonyul fotózáskor? Vagy talán már nincs is annyira kedved visszatérni a fényképezőgéphez? Talán alábbhagyott a lelkesedés?
Olvass továbbA polarizációs szűrő
A polarizációs szűrő tipikusan az az eszköz, ami nem pótolható semmi mással, még a nagyszerű utómunka szoftverekkel sem, ugyanis használatával olyan részletek is megnyilvánulhatnak a képek, melyek egyébként rejtve maradnának.
Olvass továbbPortréfotózás a lakásban természetes fénynél
Hangulatos portrékat készíthetünk lakásban a természetes megvilágítás adta lehetőségeket kihasználva. A beltéri fényviszonyok gyakran messze nem mondhatók ideálisnak, mégis jó szolgálatot tehet az ablakon beszűrődő gyenge fény is, ha azt kreatívan használjuk.
Olvass továbbA Rembrandt háromszög
A klasszikus portréfényképezés alapját képezi a Rembrandt világítás, amely az egyik legegyszerűbb, széles körben alkalmazható, és könnyűszerrel kivitelezhető technika műteremben és természetes fényviszonyok között egyaránt. De miért is sikeres annyira a portréfotózásban ez a technika?
Olvass továbbHogyan kezdjünk el látni?
Bizonyára te is tapasztaltad, hogy bizonyos esetekben egészen élesen és konkrétan, élénk színekben látod a világot, máskor meg homályos, tompa, elmosódott látvány tárul eléd. Mi lehet a titka annak, hogy meglátjuk-e azt, ami az orrunk előtt van, és hogy érzékeljük-e egy adott látvány szinte objektív, harsogó élményét?
Olvass továbbTónusok és kontraszt
Vonatkoztassunk el a fénykép témájától, a fotón megjelenő színektől, az alkalmazott kompozíciós technikáktól, és egy egészen érdekes, mindent átható jelenséggel találjuk szembe magunkat, ami alapvetően határozza meg a kép jellegét.
Olvass továbbA mélység titka
A fénykép két dimenzióba sűrített három dimenziós tér látványa. A függőleges és a vízszintes kiterjedések még könnyűszerrel megjeleníthetőek, de mi történik a mélységgel? Megmarad, avagy elvész a harmadik dimenzió?
Olvass továbbMi okozza az égbolt kiégését?
Kültéri felvételek esetén gyakori probléma, hogy napos időben vagy túl világos az égbolt, vagy a talaj túl sötét. Hiába igyekszünk köztes értékre fényt mérni, az óriási kontraszt ugyanúgy érzékelhető lesz a képen. A megoldás nem csak a beállításokban keresendő.
Olvass továbbA tavasz jellegzetességei
A téli álmából ébredő természet mindannyiunkra hatással van. Az életerő, a vitalitás számtalan formájában nyilvánul meg, nem csak testi, hanem szellemi szinten is. Kreativitásunkat nagyszerűen kibontakoztathatjuk a tavasz szépségeiben.
Olvass továbbVignettálás
Fényképet effektezni akkor érdemes, ha az valódi értéket kölcsönöz a képnek. Vignettálással látványos eredményt érhetünk el, ha mértékkel alkalmazzuk. Annak ellenére, hogy a vignettálás az objektívek esetében nemkívánatos jelenség, az utómunka szoftverek egyik legkedveltebb eszköze.
Olvass továbbSvenkelés
A mozgás érzékeltetése a legerőteljesebb fotográfiai kifejező eszköz. Amikor képes vagy dinamizmust, erőt, sebességet megjeleníteni a képen, akkor igazán hatásos felvételt készítettél. A svenkelés erre az egyik legjobb technika.
Olvass továbbA harmónia megteremtése
Harmónia nélkül nem jöhet létre tetszetős alkotás. Hiánya önmagában megakadályozza a kompozíció egységét. Minden valamirevaló fényképen felfedezhetünk összhangot, ami a számos képi elemből összefüggő egészet alkot. Hogyan nyilvánul meg mindez a gyakorlatban?
Olvass továbbGyors siker fotósként: growth hacking az online marketing segítségével
Ha nem csak magadnak szeretnél fotózni, biztos felmerült már benned sokszor a kérdés, hogyan juthatnál el minél több emberhez fotóiddal, szolgáltatásaiddal. Összeszedtem Neked a 3 legfontosabb online marketing trendet, melyekre érdemes lesz odafigyelned 2019-ben.
Olvass továbbHullócsillag és villám fotózás
A hullócsillagok és a villámok fényképezése igen közkedvelt fotográfiai témák, hiszen ezeknek a látványos égi jelenségeknek különleges látványviláguk van, melyek megfigyelésére csak néhány másodperc áll rendelkezésünkre. Mindezt fényképen megörökítve, kifejezetten hatásos eredményt érhetünk el.
Olvass továbbMilyen mértékig kívánatos az utómunka?
A fotográfiában az egyik legvitatottabb téma az utómunka kérdése. Vannak akik ellenzik azzal az indokkal, hogy az már nem fényképészet a szó legszorosabb értelmében, és ott vannak persze azok is nem kis létszámban, akik utómunka nélkül el sem tudják képzelni az életet. Hol a határ? Lehet-e racionális középutat találni?
Olvass továbbStúdióvilágítás beállítások portréfotózáshoz
A digitalcameraworld.com jóvoltából egy nagyszerű táblázat látott napvilágot, ami 24 nélkülözhetetlen stúdióvilágítás beállítást mutat be portréfotózáshoz. A táblázatban megtalálható minden információ, ami szükséges az egyes portrék elkészítéséhez.
Olvass továbbÉlesség és életlenség
Előfordult már veled, hogy életlennek találtad a fényképed? Fényképezés során belefuthatunk abba a problémába, hogy nem elég éles a kép, vagy nem ott van az élesség, ahol annak kéne lennie. Az életlenségnek számos oka lehet.
Olvass továbbSok lúd nem győz disznót
A digitális korszak magával hozott valami egészen elképesztő hozzáállást az általános fényképezést illetően: készítsünk nagyon sok képet, majd csak lesz közöttük egy-két jól sikerült fotó is. Ez amolyan „mindenki tudja” dolog. Amiről azt halljuk vagy azt gondoljuk, hogy mindenki tudja, azt érdemes alaposan szemügyre venni, mert a közhelyes dolgok általában félrevezetnek bennünket.
Olvass továbbA kompozíció
Sok kompozíciós szabály és technika létezik. Ezeket mind megtanulni és alkalmazni nem lenne könnyű feladat, és talán szükség sem lenne rá. Vannak olyan főbb szabályok, amik nagy mértékben meghatározzák az összhangot, és látványossá teszik a képet. Nevezhetjük ezeket a kompozíció pilléreinek is, melyek kulcsfontosságú adatok a képalkotásban. Ezek a szabályok most már elérhetőek számodra is.
Olvass továbbFotós leszek 4. rész
A hivatásszerűen űzött fotográfia többet kíván a puszta kedvtelés célú kattintgatástól. Amikor hivatásról, szakmáról beszélünk, akkor azt értjük ez alatt, hogy fotográfiai szolgáltatást nyújtunk, és ebből származtatjuk bevételünket. Ennek a cikksorozatnak a korábbi részeiben már írtam, hogy a megrendelőknek, ügyfeleknek nyújtunk értékes szolgáltatást, amiért cserét kapunk. Hogyan lehet még érték tevékenységünk?
Olvass továbbFotós leszek 3. rész
A fotográfia mint hivatás a legkisebb mértékben sem öncélú tevékenység. Amint szakmaként tekintesz a fényképezésre, tartsd szem előtt, hogy ezzel a tevékenységgel azokat az embereket szolgálod, akiknek értéket jelent a munkád. A hangsúly az értékes munkán van a célközönséged, megrendelőid számára. Ahhoz, hogy ezt elérd, kommunikálnod, kérdezősködnöd kell. Meg kell kapnod a választ arra, hogy mire is van szükség valójában.
Olvass továbbTermészet és fotózás
Bizonyára te is tapasztaltad már az erdei vagy vízparti séták nyugtató, terápiás hatását. A természet a maga szépségével, harmóniájával és energiáival segít bennünket elszakadni a világ zajától. A stressz és a nyugtalanság meg tudja keseríteni a mindennapokat. Pedig a gondok és nehézségek ellenére élhetnénk vidáman, boldogan. Hogyan kapcsolódik ehhez a fényképezés?
Olvass továbbFotós leszek 2. rész
A fotózás szubjektív tevékenység. Nincs két ember, aki egy adott témát pontosan ugyanúgy fényképezne, ugyanazt a kompozíciót készítené el. Különbözőek vagyunk, különböző a látásmódunk és gondolatvilágunk is. Ez ad nekünk lehetőséget arra, hogy egyedi munkákat alkossunk, természetesen a szükséges szaktudás birtokában.
Olvass továbbFotós leszek 1. rész
A fényképész szakma erősen átalakult ez elmúlt évtizedekben. Ma már elvétve találunk olyan helyeket, ahol fotográfusként helyezkedhetnénk el. Talán szerencsésebb is a saját utunkat járni és a saját kis várunkat felépíteni. Ez a cikksorozat erről fog szólni.
Olvass továbbHogyan lehet sötétben fényképezni?
Az exponáláshoz kell egy bizonyos mennyiségű fény, hogy képet kapjunk. Amikor kevés a rendelkezésre álló természetes fény, több lehetőségünk is van. Használhatunk vakut, lámpákat, bármilyen mesterséges fényforrást, vagy kelthetjük kimondottan a sötétség hangulatát is. Utóbbi esetben más módszerhez kell folyamodnunk.
Olvass továbbAz ősz színei
Az ősz az egyik legszebb évszakunk, hiszen amikor fotózunk, csodálatosan nyugtató és harmonizáló színeket kapunk. A megvilágítás lágyabb, a színek pedig melegebbek. Semmi más nem képes olyan természetes és harmonikus megvilágítást adni mint a napfény ebben az időszakban.
Olvass továbbAz aranymetszés
Az aranymetszés sokak számára érthetelen fogalom, azonban a gyakorlatban könnyebben alkalmazható mint azt elsőre gondolnánk. A fotográfiában az aranymetszés teremti a képen a természetes harmóniát. Ha ezt megtanuljuk használni, tovább fokozhatjuk a képeink által keltett hatást.
Olvass továbbA fény ereje
Elvonatkoztatva ősi kultúrák jóslatától, saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy egy új korszak veszi most kezdetét, aminek mindannyian részesei vagyunk. Mit jelent ez a számunkra? Mi a szerepünk és a befolyásunk a hétköznapi életben és hogyan kapcsolódik ehhez a fényképezés?
Olvass továbbA fényképezés összetevői
Bármilyen fényképet is készítesz, alapvetően három tényezőn múlik annak kimenetele. Az automatika részben leveszi a terhet a válladról, hogy ezzel ne kelljen foglalkoznod, ugyanakkor a kényelemnek igen komoly árnyoldala is van.
Olvass továbbPhotography őrület
Megdöbbenve tapasztalom, hogy gombamód szaporodnak a különféle Photography oldalak az Interneten. Ez a jelenség leginkább a Fészbukon burjánzik, hiszen ott még arra a minimális tudásra sincs szükség, amivel létrehoznánk magunknak egy saját galériát. Ez lett a trend?
Olvass továbbCélegyenesben
Megkezdődött a visszaszámlálás a Bevezetés a fotográfia világába könyv kiadását illetően. A könyv nyomdába megy, így a kedvezményes időszak is véget ér hamarosan. Mi is ez a könyv projekt pontosan? Tudj meg többet róla a blogban!
Olvass továbbA fotótippek és a képértékelés háttere
Amióta megfizethetők lettek a digitális fényképezőgépek, korlátlanul készíthetjük a fotókat. Nem számít semmi, csak kattintgassunk kedvünkre. Régebben a filmes fényképezésnek voltak anyagi korlátai, ott annyira nem pazaroltuk a filmet. A digitalizálódás hozott nekünk sok szépet és jót, ugyanakkor igénytelenséget is, méghozzá nem is keveset.
Olvass továbbNem vagyok fotogén?
Egyik nap a műteremben fotózás közben azon kezdtem gondolkodni, hogy a közel 14 éves pályafutásom alatt hányszor hangzott el emberek szájából a fenti kijelentés. Valójában ilyen dolog nem létezik. De akkor miért gondolják sokan ezt?
Olvass továbbÖnbizalmat adnak a fotók
Elsőre talán kicsit furcsának hangzik ez a kijelentés. Azonban alaposabban megvizsgálva ezt, összefüggést találhatunk az Ember és az Embert ábrázoló képek között. Ősidők óta a művészet szerves részét képezi a társadalomnak.
Olvass tovább