A fény ereje
2012. 12. 28. | Szalay Krisztián
Elvonatkoztatva ősi kultúrák jóslatától, saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy egy új korszak veszi most kezdetét, aminek mindannyian részesei vagyunk. Mit jelent ez a számunkra? Mi a szerepünk és a befolyásunk a hétköznapi életben és hogyan kapcsolódik ehhez a fényképezés?
A fényképezés során rögzítünk egy látványt, ami képes üzenetet hordozni, gondolatokat és érzéseket közvetíteni, valamint érzelmeket kiváltani a kép szemlélőjéből. Ennek jelentősége felbecsülhetetlen. Minden gondolat és érzelem energia. Akár tudunk róla, akár nem, hatást gyakorol szellemi és fizikai világunkra egyaránt. Anélkül, hogy részletes kvantumfizikai okfejtésbe bocsátkoznánk, nézzünk egy hétköznapi példát!
Gondolj arra, hogy gyönyörű tavaszi idő van és az erdőben kirándulsz! Tele vagy energiával, gyönyörködsz a természet szépségében és harmóniájában, az illatokban. Áthat a nyugalom, a szeretetet és a végtelen szabadság érzése. Ha ezt a látványt képi formában megörökíted, akkor maga felvétel képes egy idegen szemlélő számára is ugyanezeket, de legalábbis hasonló érzéseket közvetíteni. Amennyiben a néző fogékony rá, akár át is élheti a szemlélt világ általa érzékelt és megteremtett valóságát. Ilyen tekintetben egy fénykép multidimenzionális, ami nem csak az objektív látványt tükrözi.
Gondolataink által létrejött és kibocsátott rezgések energiaként nyilvánulnak meg, melyek hatással vannak környezetünkre, akárcsak a rádióhullámok, melyek a gondolat hullámaihoz képest jóval alacsonyabb frekvenciatartományban találhatók. A gondolati és érzelmi energiák ugyanúgy körülvesznek bennünket, ahogyan a rádióhullámok is, és a rádiókészülékhez hasonlóan mi magunk is folyamatosan vesszük az adást, csak mi még sugárzunk is. Ez az oka annak, hogy gondolataink és érzelmeink mások számára is érzékelhetőek, és mi is érzékeljük másokét. Kérdés, hogy mennyire vagyunk tudatában mindennek.
A világon minden fizikai megnyilvánulás az energia terméke, tehát a kibocsáatott energia hatást gyakorol megtapasztalható világunkra. Életet támogató, kívánatos jövőképpel telített gondolatokkal, érzelmekkel hozzájárulhatunk egy reménytelibb jövő létrejöttéhez. Bár nagyon sok negativitás ér minket nap mint nap, mégis meg kell tanulnunk ezek ellenére is hűek maradni magunkhoz, igaz értékeinkhez. Fotósként szerencsére rendelkezünk egy igen hatékony eszközzel, hiszen a fényképezéssel jelentős befolyásunk van a világra. Fényképen keresztül sokkal több gondolat és érzelem kifejezhető mint szavakkal. A fotózás kiváló eszköz arra, hogy a dolgokat jó irányba tereljük. Ne gondold, hogy amit egymagad meg tudsz tenni, annak nincs hatása!
Mit tehetünk tehát? Kommunikáljunk fényképeinkkel olyan gondolatokat, melyeket meg szeretnénk tapasztalni! Készítsünk esztétikus kompozíciókat! Mindegy, hogy az egy portré, egy tájkép vagy bármi más. A lényeg, hogy jó érzést, kellemes gondolatokat váltson ki a szemlélőből. Bár művészi értelemben lehet esztétikája a nyomornak, az enyészetnek vagy az elmúlásnak, mégis ezek melankóliája lehangolja a nézőt, és nem feltétlen ezzel teremtünk kívánatos jövőt. Ez nem azt jelenti, hogy tilos ilyen képeket készíteni. Csupán el kell döntenünk, hogy milyen energiákat bocsátunk ki, és milyet várunk vissza. Amit teremtünk, azt előbb vagy utóbb megkapjuk.
A fényképezés egyfajta terápia is, ahogyan a festés, a rajzolás, a zene, az ének és bármilyen más alkotó tevékenység. Kizökkent a hétköznapok gondjaiból, elcsendesíti a világ zaját, megismertet önmagunkkal. Kétségtelen, hogy ez az új korszak változást hoz mindannyiunk hétköznapjaiba. Ugyanakkor rajtunk áll, hogy milyen irányba kormányozzuk életünket gondolataink és érzelmeink segítségével. A művészetek és a kultúrális tevékenységek mindig felemelkedést hoznak. A fényképezés egy eszköz ennek megvalósításához. A fénynek világokat teremtő ereje van. Használjuk bátran, és alkossunk vele egy mindannyiunk számára élhetőbb jövőt!
Fenti gondolatok hasonló írásokkal együtt elolvashatók a Bevezetés a fotográfia világába című könyv hatodik fejezetében.