Vignettálás
2019. 02. 04. | Szalay Krisztián
Fényképet effektezni akkor érdemes, ha az valódi értéket kölcsönöz a képnek. Vignettálással látványos eredményt érhetünk el, ha mértékkel alkalmazzuk.
A francia eredetű vignette [vinyetta] szó címkét, keretdíszt jelent. Fotográfiában a kép széleinek, peremének sötétedését értjük alatta.
A vignettálás nem új keletű a fényképészetben. Egyrészt megfigyelhetjük régi fotópapírokon, melyek szélei az idő múlásával elszíneződnek, elsötétednek, akárcsak a régi füzetek és palackok címkéi, melyekről a kifejezés a nevét kapta. Másrészt pedig egy jellegzetes optikai jelenségről, pontosabban fogalmazva objektív hibáról is beszélünk, amikor a képmező középpontjától a szélek felé haladva fokozatos sötétedést tapasztalunk.
Annak ellenére, hogy a vignettálás az objektívek esetében nemkívánatos jelenség, az utómunka szoftverek egyik legkedveltebb eszköze. A sötétebb szélek segítenek a néző figyelmét a témára összpontosítani, hiszen ahogyan a 101 Fotótipp sorozat egyik részében is írtam, egy felvételen mindig a világos területek vonzzák a figyelmet. A vignettálásnak ez a legfőbb célja.
A vignettálás nem csak a perem sötétítését jelenti, ugyanis a szélek fokozatos világosabbá tételére, életlenítésére, vagy akár színtelenítésére is használjuk ezt a kifejezést. A digitális korszak jelentősen kibővítette e fogalom jelentéstartalmát.
Nem ajánlott azonban túlzásba vinni egyik módját sem, mert ahelyett, hogy valóban kifejezőbbé tenné a képet, ellenkező hatást vált ki a szemlélőből. Az erős vignettálás előkelő helyet foglal el a jellegzetes amatőr hibák listáján. Érdemes tehát körültekintően alkalmazni, és csak akkor, amikor a felvétel valóban megkívánja.
Az utómunka szoftverek kínálta végtelen lehetőségek csábítóan hatnak a felhasználóra. A bőség zavara azonban gyakran kellemetlen mellékhatásokkal jár. A túlzásba vitt effektezést nyugodtan hasonlíthatjuk a korlátlan fogyasztást kínáló éttermekben való mértéktelen zabáláshoz, hiszen kimenetelük gyakran azonos. Ami mértékkel kívánatos lehetne, eltúlozva visszatetszővé válik.
A mértékletességet figyelembe véve szép eredmények születhetnek. A kevesebb néha több elve a fotográfiában gyakran meghálálja magát. Örömteli alkotást kívánok!