Vignettálás

2019. 02. 04. | Szalay Krisztián

Fényképet effektezni akkor érdemes, ha az valódi értéket kölcsönöz a képnek. Vignettálással látványos eredményt érhetünk el, ha mértékkel alkalmazzuk.

A francia eredetű vignette [vinyetta] szó címkét, keretdíszt jelent. Fotográfiában a kép széleinek, peremének sötétedését értjük alatta.

Forrás:  fortepan.hu

A vignettálás nem új keletű a fényképészetben. Egyrészt megfigyelhetjük régi fotópapírokon, melyek szélei az idő múlásával elszíneződnek, elsötétednek, akárcsak a régi füzetek és palackok címkéi, melyekről a kifejezés a nevét kapta. Másrészt pedig egy jellegzetes optikai jelenségről, pontosabban fogalmazva objektív hibáról is beszélünk, amikor a képmező középpontjától a szélek felé haladva fokozatos sötétedést tapasztalunk.

Annak ellenére, hogy a vignettálás az objektívek esetében nemkívánatos jelenség, az utómunka szoftverek egyik legkedveltebb eszköze. A sötétebb szélek segítenek a néző figyelmét a témára összpontosítani, hiszen ahogyan a 101 Fotótipp sorozat egyik részében is írtam, egy felvételen mindig a világos területek vonzzák a figyelmet. A vignettálásnak ez a legfőbb célja.

Jól látszik a kép sarkainál a vignettálás hatása, ami talán már erőteljesnek is mondható.

A vignettálás nem csak a perem sötétítését jelenti, ugyanis a szélek fokozatos világosabbá tételére, életlenítésére, vagy akár színtelenítésére is használjuk ezt a kifejezést. A digitális korszak jelentősen kibővítette e fogalom jelentéstartalmát.

Nem ajánlott azonban túlzásba vinni egyik módját sem, mert ahelyett, hogy valóban kifejezőbbé tenné a képet, ellenkező hatást vált ki a szemlélőből. Az erős vignettálás előkelő helyet foglal el a jellegzetes amatőr hibák listáján. Érdemes tehát körültekintően alkalmazni, és csak akkor, amikor a felvétel valóban megkívánja.

Az utómunka szoftverek kínálta végtelen lehetőségek csábítóan hatnak a felhasználóra. A bőség zavara azonban gyakran kellemetlen mellékhatásokkal jár. A túlzásba vitt effektezést nyugodtan hasonlíthatjuk a korlátlan fogyasztást kínáló éttermekben való mértéktelen zabáláshoz, hiszen kimenetelük gyakran azonos. Ami mértékkel kívánatos lehetne, eltúlozva visszatetszővé válik.

A mértékletességet figyelembe véve szép eredmények születhetnek. A kevesebb néha több elve a fotográfiában gyakran meghálálja magát. Örömteli alkotást kívánok!

Legfrissebb bejegyzések

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató