Ezt a képet tavaly karácsonykor fényképeztem, a telefonommal (Huwaei P9 Lite, a kamerája 13MPx) egy karácsonyi vásárban. Mostanában nagyon megtetszett a fényforrások fényképezése. Ahogy a galériában görgettem a képeimet, megtaláltam ezt. A karácsony hangulatát szerettem volna kifejezni, egy más szemszögből, a fényt felhasználva. Azt szeretném megtudni, hogy kell tisztán fényképezni az ilyen elmosódott képeket? Hogy mennyire lehet elmosni a fényeket, hogy a képen található fény elmosódva legyen, de mégis kifejező legyen? Mi a véleményed erről?
Értékelés
Ha arra gondolsz, hogy hogyan lehet növelni vagy csökkenteni az élesnek látszó területet, azaz a mélységélességet telefonnal, akkor a válaszom az, hogy valószínűleg sehogy, és nem tudom rá a választ, egyáltalán nem fényképezek telefonnal.
Fényképezőgép esetében, ha mélységélességről beszélünk, akkor az három tényezőn múlik. Az egyik, hogy milyen messze van tőled a fotózandó téma (tárgytávolság), milyen gyújtótávolságú objektívet használsz, és az objektív fényrekesz milyen értékre van állítva.
Pont ez az a téma, amia a Fényképezés összetevői tanfolyam szerves részét képezi, és mivel erről 4 órát szoktam sallangmentesen beszélni, így itt nem is tudom kifejteni a képértékelőben, viszont a blogbejegyzések között van egy cikk, aminek a címe azonos az előbb említett tanfolyammal. Abban szó van a mélységélességről.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
Lépésről lépésre 1. rész
A fényképezéssel való ismerkedés kezdeti szakaszában rendre felmerül a kérdés: merre induljak, és hogyan tovább? Hogyan hozhatunk létre megalapozott stratégiát, amire valóban lehet építkezni, és hogyan győződhetünk meg arról, hogy tényleg fejlődünk, és nem csak hamis illúziókat kergetünk? Milyen további lehetőségek állnak még rendelkezésünkre a fotográfia mélyebb megértéséhez?
Olvass továbbLomográfia
Miért fog valaki újra filmes fényképezőgépet a kezébe, miért vásárol drága nyersanyagot, mikor lassan már a lélegzetvételünket is digitális algoritmusok vezérlik telefonos applikáción keresztül? Mit jelent ismét filmre fotózni kötöttségek és szabályok nélkül? A lomográfia választ ad a kérdésre.
Olvass továbbA súrlófény
A fotográfiában a megvilágítás az elsődleges és legfontosabb tényezőnk, hiszen egy felvétel elkészítésekor a környezetről visszaverődött fénysugarakat tudjuk csak rögzíteni gépünkkel, éppen ezért kiemelt szerepet játszik a fény jellege, intenzitása, iránya, színhőmérséklete. A súrlófény képre gyakorolt hatása meghatározó jelentőségű a fotográfiában.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább