A kép címe a kislány és a gép közötti kapcsolatra utal. Nem tudom elmondanim mikor láttam kislányt ilyen komolysággal a gép előtt fegyelmezettnek lenni. A kérdésem az utómunkára irányulna. Nem tudom eldönteni, sok-e vagy nem az amit látok. Gondolok itt az effektekre. Minden képemnél alkalmazok vignettálást. Nekem valahogy mindig kihangsúlyozza a kép lényegét. Mostani esetben a kislány arcát. Mennyire van összhangban együttesen a kép látványvilága? Mi az amit a jövőben hanyagoljak és mi az amit erősítsek? Kérdezem ezt teljesen laikusként. Az utómunka folyamatán teljesen a személyes látványvilágomra hagyatkoztam, semmiféle technikai tudással nem rendelkezem, mit, mikor és milyen mértékben szabad alkalmazni.
Értékelés
Az utómunkával nincs gond, viszont van más, amit érdemes lenne másképp. A leginkább szembetűnő hiba, hogy nem a kislány szemén van az élesség, hanem néhány centivel mögötte, a haján. Portré esetében mindig a szemre kell fókuszálni.
Az életlenség érzetét tovább erősíti, hogy látszik a képen a drasztikus mértékű utólagos vágás. Mindig törekedni kell rá, hogy lehetőség szerint ne vágj a képből utólag, hanem eleve úgy komponáld meg, ahogyan viszont szeretnéd látni.
Aztán a kompozíció megkívánná azt is, hogy a kislány közelebb helyezkedjen el a kép bal széléhez. Nem sokkal, csak annyival, hogy még kellemes legyen a szemnek. Használhatod az aranymetszést, az kiváló eszköz erre.
Az utómunkáról zárszóként annyit, hogy a blogbejegyzések között találsz egy olyan írást, Milyen mértékig kívánatos az utómunka? címmel. Azt ajánlom szíves figyelmedbe!
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A teleobjektív
A távolban lévő fotótémák megörökítésének eszköze a teleobjektív. Látszólag közelre hozza a messzi témát, ami igen hasznos természet- és sportfotózásnál, valamint minden más esetben, ahol a szűk tér látványára szeretnénk kompozíciónkat építeni.
Olvass továbbA nagylátószögű objektív
Térélményt a tér tágításával érhetünk el. A tágas tér okozza a térbeliség látványát, azaz a perspektivikus hatást. Tágíthatjuk a teret a Mátrix trilógiában látott módszerekkel is, de ha szerényen nagylátószögű objektívet használunk, az is tökéletesen megteszi.
Olvass továbbAz alapobjektív
Amit a szemünkkel látunk, ahogyan a perspektívát érzékeljük, azt tekintjük a legtermészetesebbnek, hiszen ehhez a látványhoz szoktunk hozzá születésünk óta. Azok a fényképek, melyek megközelítőleg ugyanezt a térérzetet nyújtják, természetes hatást keltenek.
Olvass tovább