A kép címe a kislány és a gép közötti kapcsolatra utal. Nem tudom elmondanim mikor láttam kislányt ilyen komolysággal a gép előtt fegyelmezettnek lenni. A kérdésem az utómunkára irányulna. Nem tudom eldönteni, sok-e vagy nem az amit látok. Gondolok itt az effektekre. Minden képemnél alkalmazok vignettálást. Nekem valahogy mindig kihangsúlyozza a kép lényegét. Mostani esetben a kislány arcát. Mennyire van összhangban együttesen a kép látványvilága? Mi az amit a jövőben hanyagoljak és mi az amit erősítsek? Kérdezem ezt teljesen laikusként. Az utómunka folyamatán teljesen a személyes látványvilágomra hagyatkoztam, semmiféle technikai tudással nem rendelkezem, mit, mikor és milyen mértékben szabad alkalmazni.
Értékelés
Az utómunkával nincs gond, viszont van más, amit érdemes lenne másképp. A leginkább szembetűnő hiba, hogy nem a kislány szemén van az élesség, hanem néhány centivel mögötte, a haján. Portré esetében mindig a szemre kell fókuszálni.
Az életlenség érzetét tovább erősíti, hogy látszik a képen a drasztikus mértékű utólagos vágás. Mindig törekedni kell rá, hogy lehetőség szerint ne vágj a képből utólag, hanem eleve úgy komponáld meg, ahogyan viszont szeretnéd látni.
Aztán a kompozíció megkívánná azt is, hogy a kislány közelebb helyezkedjen el a kép bal széléhez. Nem sokkal, csak annyival, hogy még kellemes legyen a szemnek. Használhatod az aranymetszést, az kiváló eszköz erre.
Az utómunkáról zárszóként annyit, hogy a blogbejegyzések között találsz egy olyan írást, Milyen mértékig kívánatos az utómunka? címmel. Azt ajánlom szíves figyelmedbe!
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
Fényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass továbbLépésről lépésre 2. rész
A digitális fényképezés a maga kényelmével, gyorsaságával és viszonylagos korlátlanságával jelentősen megkönnyítette mindannyiunk életét. Ugyanakkor a milliónyi funkció zavarba ejtő lehet, melyek egyre csak szaporodnak. Nem csoda, hogy sokaknak elveszi a kedvét és az önbizalmát a fényképezés alaposabb megértése.
Olvass továbbLépésről lépésre 1. rész
A fényképezéssel való ismerkedés kezdeti szakaszában rendre felmerül a kérdés: merre induljak, és hogyan tovább? Hogyan hozhatunk létre megalapozott stratégiát, amire valóban lehet építkezni, és hogyan győződhetünk meg arról, hogy tényleg fejlődünk, és nem csak hamis illúziókat kergetünk? Milyen további lehetőségek állnak még rendelkezésünkre a fotográfia mélyebb megértéséhez?
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább