Mi okozza az égbolt kiégését?
2019. 02. 28. | Szalay Krisztián
Kültéri felvételek esetén gyakori probléma, hogy napos időben vagy túl világos az égbolt, vagy a talaj túl sötét. Hiába igyekszünk köztes értékre fényt mérni, az óriási kontraszt ugyanúgy érzékelhető lesz a képen. A megoldás nem csak a beállításokban keresendő.
A jelenséget egyszerű megérteni, ha a fény terjedését vesszük alapul. Az égbolt felől közvetlenül érkeznek a fotonok nagy mennyiségben, a talajról viszont csak egy részük verődik vissza. A fényképre gyakorolt hatás szempontjából a kép egyik fele sokkal több fényt kap mint a másik. Különösen napos, tiszta időben jelent igazán nagy gondot, amikor a Nap fénye kimondottan erős.
Felmerül a kérdés, hogy ilyen helyzetben hogyan kell beállítani a fényképezőgépet. Amennyiben az égboltra mérünk fényt, és ahhoz állítjuk be az expozíciós értékeket, akkor az eredmény alulexponált, azaz túl sötét talaj lesz. Ha a talajra mérünk, akkor elkerülhetetlenül kiég az égbolt, tehát csak egy fehér foltot fogunk látni. Értelemszerűen következtethetnénk, hogy akkor biztos a kettő között lesz a jó megoldás. Nem egészen.
Ha így tennénk, akkor a talaj nem lenne annyira sötét, és az égbolt kevésbé égne ki, viszont ez még nem hozza meg a várva várt eredményt. Fenti lehetőségek közül a talajra mérést kell alkalmaznunk, ahhoz kell igazítanunk az expozíciót, és szükségünk lesz egy további eszközre is, amivel az égbolt erős fényét mérsékeljük. Ez az eszköz az átmenetes semleges szűrő.
Az átmenetes semleges szűrő (GND – Graduated Neutral Density) elnevezése jól illusztrálja funkcióját. A szűrő egyik fele sötét, a másik nem, a kettő között pedig fokozatos az átmenet. Ahol sötétebb a szűrő, a kép azon részét aláexponálja, azaz sötétíti, míg a másik felét nem módosítja. A semlegesség azt jelenti, hogy csak a fény mennyiségét korlátozza, a színekre nincs hatással. Tehát ennek a szűrőnek az a célja, hogy a képmező egyik oldala sötétebb legyen. Itt jön a lényeg.
A szűrőt helyezzük úgy az objektívre, hogy a sötétebb rész legyen felül, így az égbolt erős fénye máris gyengébbé válik, ezáltal elkerülhetjük annak kiégését. A talaj pedig azért nem sötétedik, mert a filter alsó része átengedi a fényt teljes egészében. Így fogunk helyes expozíciót kapni.
Az átmenetes semleges szűrőt nem csak tűző napon lehet használni. Amikor a kiégés veszélye nem fenyeget, akkor is látványosabb eredményt kaphatunk használatával. Tájképekhez, városképekhez és tágas tereket ábrázoló kültéri felvételekhez ideális választás. Létezik lapszűrő, menetes szűrő, és zselatin szűrő kivitelezésben is. Kínálat van bőségesen, válaszd azt, amelyik számodra praktikus.
Örömteli fényképezést kívánok!