A Városligeti Vajdahunyadvár udvarán készült a fotó egy koncert után. Sajnos nem vettem észre, hogy az érzékenység Iso 400-n maradt F7.1 és 1/200s mellett. Így teljes méretre nagyítva elég szemcsés. Az udvart szerettem volna bemutatni egy más szemszögből, de úgy érzem a lufi melletti szerszámos táska kiégett teteje elvonja a figyelmet. Mit kellett volna tennem, hogy ne égjen ki ez a kép terület? Köszönöm a segítségedet!
Értékelés
Igen, teljesen jogos a felvetés, hiszen a legvilágosabb terület vonzza a tekintetet elsődlegesen, és tényleg a láda tetejét pillantjuk meg elsőnek. Véleményem szerint magával az expozícióval semmi baj nincs. Persze, elég lett vona 100 ISO is, de az más kérdés. A kis kiégést leszámítva pont annyi részlet látható, amennyi szükséges.
Mivel az alu koffer elég sok fényt visszaver, így nem csoda, hogy kiégett. Tudom, hogy nem mindig könnyen kivitelezhető, ami hirtelen eszünkbe jut, de lehetett volna valamivel leárnyékolni azt a részt, esetleg rátenni valami olyan tárgyat, ami a kép jellegét nem befolyásolja, semleges, és inkább elnyeli a fényt. Vagy kinyitni a koffert, ha erre lehetőség van. Egyébként pedig jó ötlet volt a kép.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A klasszikus fotográfia értéke
A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?
Olvass továbbMerre tovább?
A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?
Olvass továbbFényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább