Nemrégiben vásároltam a Fuji X-T20 gépemhez két közgyűrűt. Kézből fotóztam nem állványról, ami nagyon nehezítette a sikert. Tetszett, hogy éppen a piros levél élén halad a bogár egy más színű terület mellett. Sosem makróztam még és teljesen új világ nyílt ki előttem, egy nagyon nehéz világ. Nagy gondot okozott a mélységélesség beállítása, ami csak sok próbálkozás után sikerült úgy, hogy elég élesnek lássam a katicát. Biztosan amatőr kérdés, de a profik miként oldják meg mozgó témáknál, hogy éles legyen az exponáláskor? Ha csak egy icipicit arrébb mozog, akkor már teljesen más lesz éles a képen. Makróban is van értelme esetleg a követő fókusznak? Ez szerencse kérdése, vagy van módszer, amivel növelhető a siker valószínűsége? Köszönöm a választ!
Értékelés
Természetesen van megoldás a megfelelő élességre. Az érthetőség kedvéért válasszuk ketté a fókuszálást és a mélységélességet. Az élességállítás makró esetében is lehet automata vezérlésű, azonban érdemes kicsit gyakorolni a kézi fókuszálást is. Mivel csak picit kell mozdítani a fókuszgyűrűn makró esetében, ezért kis gyakorlással gyorsabban rá tudsz állni, mintha az automatikára bíznád a dolgot.
A mélységélesség három tényezőtől függ, de amit makrónál leginkább alkalmazhatsz, az a fényrekesz zárása. Azzal megnöveled a mélységélességi zónát. E kép esetében viszont nem a túl kicsi mélységélesség okozta az életlenséget. Számomra úgy tűnik, mintha a felvételtt jócskán megvágtad volna utólag, és csak egy töredék részlet maradt az eredetiből. Olyan érzés, mintha bele lenne nagyítva az eredeti kép egy részletébe. Mindig próbáld úgy elkészíteni a képet, hogy ne kelljen utólag vágni belőle.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
A teleobjektív
A távolban lévő fotótémák megörökítésének eszköze a teleobjektív. Látszólag közelre hozza a messzi témát, ami igen hasznos természet- és sportfotózásnál, valamint minden más esetben, ahol a szűk tér látványára szeretnénk kompozíciónkat építeni.
Olvass továbbA nagylátószögű objektív
Térélményt a tér tágításával érhetünk el. A tágas tér okozza a térbeliség látványát, azaz a perspektivikus hatást. Tágíthatjuk a teret a Mátrix trilógiában látott módszerekkel is, de ha szerényen nagylátószögű objektívet használunk, az is tökéletesen megteszi.
Olvass továbbAz alapobjektív
Amit a szemünkkel látunk, ahogyan a perspektívát érzékeljük, azt tekintjük a legtermészetesebbnek, hiszen ehhez a látványhoz szoktunk hozzá születésünk óta. Azok a fényképek, melyek megközelítőleg ugyanezt a térérzetet nyújtják, természetes hatást keltenek.
Olvass tovább