Egyensúly

Szőke Tibor
Szőke Tibor

Egyensúly

Nemrégiben vásároltam a Fuji X-T20 gépemhez két közgyűrűt. Kézből fotóztam nem állványról, ami nagyon nehezítette a sikert. Tetszett, hogy éppen a piros levél élén halad a bogár egy más színű terület mellett. Sosem makróztam még és teljesen új világ nyílt ki előttem, egy nagyon nehéz világ. Nagy gondot okozott a mélységélesség beállítása, ami csak sok próbálkozás után sikerült úgy, hogy elég élesnek lássam a katicát. Biztosan amatőr kérdés, de a profik miként oldják meg mozgó témáknál, hogy éles legyen az exponáláskor? Ha csak egy icipicit arrébb mozog, akkor már teljesen más lesz éles a képen. Makróban is van értelme esetleg a követő fókusznak? Ez szerencse kérdése, vagy van módszer, amivel növelhető a siker valószínűsége? Köszönöm a választ!

Értékelés

Természetesen van megoldás a megfelelő élességre. Az érthetőség kedvéért válasszuk ketté a fókuszálást és a mélységélességet. Az élességállítás makró esetében is lehet automata vezérlésű, azonban érdemes kicsit gyakorolni a kézi fókuszálást is. Mivel csak picit kell mozdítani a fókuszgyűrűn makró esetében, ezért kis gyakorlással gyorsabban rá tudsz állni, mintha az automatikára bíznád a dolgot.

A mélységélesség három tényezőtől függ, de amit makrónál leginkább alkalmazhatsz, az a fényrekesz zárása. Azzal megnöveled a mélységélességi zónát. E kép esetében viszont nem a túl kicsi mélységélesség okozta az életlenséget. Számomra úgy tűnik, mintha a felvételtt jócskán megvágtad volna utólag, és csak egy töredék részlet maradt az eredetiből. Olyan érzés, mintha bele lenne nagyítva az eredeti kép egy részletébe. Mindig próbáld úgy elkészíteni a képet, hogy ne kelljen utólag vágni belőle.

Olvasd el a legfrissebb cikkeket!

A klasszikus fotográfia értéke

A fotográfiára mindannyian másképp tekintünk. Eltérő céllal végezzük, így az általunk előnyben részesített technika, az alkalmazott eljárás módja, a körülmények és a kapcsolódó műveletek is igen széles palettán mozognak. Van aki az innovatív megoldásokat keresi, másokat a hagyományos eljárások, a fotográfia klasszikus értékei hoznak lázba. Mindkét utat járhatjuk, de melyik az igazán nekünk való?

Olvass tovább

Merre tovább?

A változás a fotográfiát sem kerüli el, és ebben velem együtt te is érintett vagy. Feltehetően azért jársz ezen az oldalon, mert szeretnéd megérteni a fényképezést, én pedig szeretném megértetni azt. Felmerül azonban a kérdés, hogy tényleg szükség van erre? Miért tanulunk, mit nyerünk vele?

Olvass tovább

Fényképezzünk ködben!

A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.

Olvass tovább

101 Fotótipp blog

Az arany óra varázsa

Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.

Olvass tovább

Mire jó a fehéregyensúly?

Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.

Olvass tovább

Mitől lesz a néző a kép részese?

Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.

Olvass tovább

Szőke Tibor további fényképei

Egyensúly

Természetesen van megoldás a megfelelő élességre. Az érthetőség kedvéért válasszuk ketté a fókuszálást és a mélységélességet. Az élességállítás makró esetében is lehet automata vezérlésű, azonban érdemes kicsit gyakorolni a kézi…

Csabagyöngye

Szép a kép, jó a kompozíció. Ami számomra egy picit zavaró, hogy túl szűkre van vágva. Véleményem szerint ha egy kicsit több látszódna az innenső partból, valamint az épület tornya…

Őszi, ködös napfelkelte

Nagyon szép, kellemes hangulatú a felvétel, aminek jók az arányai, a vízszintre ügyelt az alkotó, és úgy általánosságban elmondható, hogy úgy jó, ahogy van. Amit egy bridge fényképezőgépből ki lehet…

Miben nyújt segítséget neked ez a honlap?

Fénykpezésről szól egyszerűen és érthetően. Minden cikk és szolgáltatás ezt a célt szolgálja. Olvashatod a bejegyzéseket, írhatsz a Fórumba, vagy akár fényképeket is feltölthetsz értékelésre.

Elfogadsz tőlem egy ajándékot?

Írtam egy tippsorozatot, hogy egyre szebb és jobb képeket tudj készíteni. A tippek végtelenül egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak. Szeretnéd ezeket megkapni?
Szeretném, igen!

Találkozzunk személyesen!

Szoktam tartani előadásokat, elméleti és gyakorlati tanfolyamokat, workshopokat. Gyere el egy neked leginkább tetsző képzésre, találkozzunk személyesen, és kérdezz bátran! Amiben tudok, segítek.

További információk

Technikai jellegű kérdésed a fórumban teheted fel, ha pedig üzeneted személyes, írj emailt!

Biográfia
Kapcsolatfelvételi adatok
Adatkezelési tájékoztató