Nemrégiben vásároltam a Fuji X-T20 gépemhez két közgyűrűt. Kézből fotóztam nem állványról, ami nagyon nehezítette a sikert. Tetszett, hogy éppen a piros levél élén halad a bogár egy más színű terület mellett. Sosem makróztam még és teljesen új világ nyílt ki előttem, egy nagyon nehéz világ. Nagy gondot okozott a mélységélesség beállítása, ami csak sok próbálkozás után sikerült úgy, hogy elég élesnek lássam a katicát. Biztosan amatőr kérdés, de a profik miként oldják meg mozgó témáknál, hogy éles legyen az exponáláskor? Ha csak egy icipicit arrébb mozog, akkor már teljesen más lesz éles a képen. Makróban is van értelme esetleg a követő fókusznak? Ez szerencse kérdése, vagy van módszer, amivel növelhető a siker valószínűsége? Köszönöm a választ!
Értékelés
Természetesen van megoldás a megfelelő élességre. Az érthetőség kedvéért válasszuk ketté a fókuszálást és a mélységélességet. Az élességállítás makró esetében is lehet automata vezérlésű, azonban érdemes kicsit gyakorolni a kézi fókuszálást is. Mivel csak picit kell mozdítani a fókuszgyűrűn makró esetében, ezért kis gyakorlással gyorsabban rá tudsz állni, mintha az automatikára bíznád a dolgot.
A mélységélesség három tényezőtől függ, de amit makrónál leginkább alkalmazhatsz, az a fényrekesz zárása. Azzal megnöveled a mélységélességi zónát. E kép esetében viszont nem a túl kicsi mélységélesség okozta az életlenséget. Számomra úgy tűnik, mintha a felvételtt jócskán megvágtad volna utólag, és csak egy töredék részlet maradt az eredetiből. Olyan érzés, mintha bele lenne nagyítva az eredeti kép egy részletébe. Mindig próbáld úgy elkészíteni a képet, hogy ne kelljen utólag vágni belőle.
Olvasd el a legfrissebb cikkeket!
Fényképezzünk ködben!
A köd rendkívül hatásos vizuális kifejezőeszköz. Érzelmet és hangulatot közvetít, az évszak jellegzetességeivel ruházza fel a tájat, mélységet ad a kompozíciónak és kiemeli a fő motívumokat. Erőteljes emocionális hatásának köszönhetően kifejezőbbé teszi azon témák üzenetét, melyek összhangban vannak ezzel az atmoszférával.
Olvass továbbLépésről lépésre 2. rész
A digitális fényképezés a maga kényelmével, gyorsaságával és viszonylagos korlátlanságával jelentősen megkönnyítette mindannyiunk életét. Ugyanakkor a milliónyi funkció zavarba ejtő lehet, melyek egyre csak szaporodnak. Nem csoda, hogy sokaknak elveszi a kedvét és az önbizalmát a fényképezés alaposabb megértése.
Olvass továbbLépésről lépésre 1. rész
A fényképezéssel való ismerkedés kezdeti szakaszában rendre felmerül a kérdés: merre induljak, és hogyan tovább? Hogyan hozhatunk létre megalapozott stratégiát, amire valóban lehet építkezni, és hogyan győződhetünk meg arról, hogy tényleg fejlődünk, és nem csak hamis illúziókat kergetünk? Milyen további lehetőségek állnak még rendelkezésünkre a fotográfia mélyebb megértéséhez?
Olvass tovább
101 Fotótipp blog
Az arany óra varázsa
Minden napszaknak megvan a maga jellegzetessége, ami alapvetően meghatározza azt a látványt, ami szemünk elé tárul, és ezzel együtt fényképeink hangulatában is kulcsfontosságú tényezőként játszik szerepet. Az arany óra látványossága és képre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan.
Olvass továbbMire jó a fehéregyensúly?
Annak ellenére, hogy a válasz végletekig egyszerű, mégis a hétköznapi fényképezésben az egyik leginkább figyelmen kívül hagyott és meg nem értett fogalom. Pedig jelentőségét és a képre gyakorolt hatását nem szabad alábecsülni.
Olvass továbbMitől lesz a néző a kép részese?
Akkor igazán hatásos egy kép, ha a néző a részévé tud válni. Úgy kell elkészíteni a fényképet, hogy még véletlen se érezze magát kívülállónak az, aki az alkotást szemléli. Hogyan kivitelezhető ez a fotográfia eszközeivel? Egy nagyon egyszerű kompozíciós technikával.
Olvass tovább