A teleobjektív
2021. 03. 05. | Szalay Krisztián
A távolban lévő fotótémák megörökítésének eszköze a teleobjektív. Látszólag közelre hozza a messzi témát, ami igen hasznos természet- és sportfotózásnál, valamint minden más esetben, ahol a szűk tér látványára szeretnénk kompozíciónkat építeni.
Az alábbi cikk az objektíveket tárgyaló cikksorozat első részére épül. Az abban leírtak elengedhetetlenül szükségesek ezen írás megértéséhez. Amennyiben még nem olvastad az első részt, ezen a hivatkozáson eléred.
Teleobjektívnek nevezünk minden olyan objektívet, aminek látószöge szűkebb az emberi szem látószögénél. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a 70mm gyújtótávolság már teleobjektívnek minősül, és minél hosszabb a gyújtótávolság, annál szűkebb képszöget kapunk.
A szűk látószög a korábbi részben tárgyalt nagylátószögű objektívhez viszonyítva ellentétes hatást eredményez. Tehát nem kitágítja a teret, hogy minél többet lássunk belőle, hanem összepréseli, és a területnek csak egy töredékét fogjuk látni. Ez eredményezi azt az illúziót, mintha a távoli témák közelebb kerülnének hozzánk.
A teleobjektívvel készült felvételeken nem érvényesül annyira a térbeliség, azaz a perspektivikus hatás, mint a normál teret nyújtó alapobjektív és a tágas térérzetet keltő nagylátószögű objektívek esetén. Más a funkciójuk. A teleobjektívek kimondottan a távoli témák fényképezésének eszköze. Különösen a természetben élő állatok fényképezésénél vehetjük hasznát, illetve a sport egyes momentumainak megörökítésekor. Továbbá a közeli portrékhoz is teleobjektívet használunk.
A szűk tér látványa
Mielőtt konkrét példákon megnéznénk, milyen képet is alkot a teleobjektív, ejtsünk egy pár szót a korábbi részekben már említett mélységélességről. Ha még nem olvastad az objektívekről szóló általános tudnivalókat, akkor tedd meg most, és utána folytasd innen az olvasást. Így lesz tökéletesen érthető minden.
Szintén a nagylátószögű objektívekről szóló részben írtam, hogy a tágas, nagy kiterjedésű térhez nagy mélységélesség tartozik. Ebből következtethető, hogy teleobjektívval való fényképezéskor ezzel ellentétes hatást fogunk elérni, azaz mélységélességünk csökkenni fog. Ha csökken a mélységélesség, akkor mélységében kisebb területet fogunk élesnek látni. A kis mélységélesség gyakorlati értéke a homályos az életlen háttér.
Megjegyzés: a fotográfiában a „homályos” kifejezés felér egy istenkáromlással. Különös, hogy a szó használatát nem nevesíti a Büntető Törvénykönyv. A kopasz fotósok hajhullásának oka is innen eredeztethető. Használd inkább az „életlen” jelzőt, így mondandód szakszerűen fog hangzani, és még a világ is egy jobb hellyé válik.
A háttér életlenedése kiemeli a kompozíció témáját, hiszen az életlen, foltszerű háttér előtt az élesen kirajzolódott motívum látványosan elkülönül. Mutatok néhány példát, hogy milyen felvételek készültek teleobjektívvel.
Tipikus teleobjektív által alkotott kép. A tér szűk, a mélységélességi tartomány csekély, melynek következtében csak a madár rajzolódik ki élesen, a háttér eléletlenedik. Amennyiben a háttér is éles rajzolatú lenne, jobban beleolvadna a madár is.
Fontos figyelmeztetés!
Csábító érzés úgy lefényképezni valakit vagy valamit, hogy nem mész a közvetlen közelébe, hanem távolról becserkészed. Ennek azonban vannak nemkívánatos mellékhatásai is. Érdemes tudni, hogy ahonnan a felvételt készíted, abban a pontban fogja magát érezni a kép szemlélője is. Ha például egy társasági jelenetet fotózol messziről, akkor a néző is kívülállónak fogja érezni magát. A sokat emlegetett Robert Capa idézet úgy hangzik, hogy „ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”. Így van. Ha teheted, menj közel a témához, és ne használj teleobjektívet, ha nem muszáj!
Természetesen vannak kivételek. Előfordul, hogy fizikailag nem közelítheted meg a témát, vagy azért mert nem lehet, vagy azért, mert harap. Ilyenkor marad a teleobi. Valamint ott van a portré esete is, amikor kifejezetten kívánatos, hogy az alany mögött a háttér életlenül rajzolódjon ki, és a kép se torzuljon. Ezt pedig teleobjektívvel fogod tudni elérni. A lényeg, hogy minden témának megvan a maga eszköze. Használd ezeket okosan és alkoss sok csodás képet!